Wyjątkowy las zanika. Rolnik wygrał przetarg w ANR i tnie drzewa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
17-02-2017,15:00 Aktualizacja: 17-02-2017,15:23
A A A

Pod Sławą w Lubuskiem rolnik wytnie nawet 20 tysięcy drzew na terenie chronionego obszaru Natura 2000. Wszystko odbywa się na zlecenie Agencji Nieruchomości Rolnych. - To dewastacja - alarmują przyrodnicy.

Blisko 40-hektarowy cenny przyrodniczo teren leży między wsią Zwierzyniec a osadą Myszyniec, kilka kilometrów od Sławy, jednego z najbardziej znanych lubuskich kurortów turystycznych - informuje Gazeta Wyborcza.

wycinka drzew, drewno, rolnicy, prawo, przepisy, wycięcie drzewa na posesji

W tym przypadku rolnik może wyciąć drzewo bez konsekwencji

Rolnicy są zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów, jedynie wtedy, gdy jest to ściśle związane z ich życiem prywatnym. Od 1 stycznia osoby fizyczne mogą usunąć ze swojej nieruchomości każde drzewo, bez względu...

W kwietniu 2016 roku jeden z rolników wygrał przetarg w ANR na dzierżawę ziemi. Gospodarz został w części zwolniony z opłat, ale w zamian ma przywrócić część gruntów do użytku rolnego. Aby tak się stało konieczne będzie wycięcie nawet 20 tys. drzew. Do tej pory rolnik zdążył "pozbyć się" kilkudziesięciu arów lasu.

- Nie przygotowano żadnych ekspertyz czy opracowań, a żyje tutaj mnóstwo cennych gatunków. To dewastacja - grzmią przyrodnicy. - Przez ponad 50 lat w tym miejscu rządziła natura. Wytworzyła się nowa jakość. Wyjątkowy obszar, jakich nie mamy wiele - tłumaczy Marek Maciantowicz, specjalista ds. ochrony ekosystemów z RDLP w Zielonej Górze w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Od 1 stycznia osoby fizyczne (są nimi rolnicy) mogą usunąć ze swojej nieruchomości każde drzewo, bez względu na jego obwód, jeżeli usunięcie to dokonywane jest na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

źródło: Gazeta Wyborcza

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu