Wspólna Polityka Rolna nie rozwiąże problemów obszarów wiejskich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-12-2020,13:00 Aktualizacja: 11-12-2020,13:03
A A A

Fundusze naprawcze powinny być w możliwie największej części skierowane na obszary wiejskie m.in. na cel odbudowy przetwórstwa lokalnego - podkreślił Janusz Wojciechowski, komisarz UE do spraw rolnictwa na debacie z członkami Komitetu Regionów. Chodzi o środki z funduszu odbudowy po koronakryzysie.

Zdaniem polityka, jeśli rolnicy będą mieli gdzie sprzedać produkty, jeżeli bardziej się zorientujemy na lokalne rynki, będziemy premiować gospodarzy, którzy dostarczają towary do lokalnych przetwórni, a z nich świeża żywność będzie dostarczana na rynki, to "możemy osiągnąć wiele dobrego".

budżet ue, wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku, wyrównanie dopat bezpośrednich, janusz wojciechowski

Wspólna Polityka Rolna powinna mieć odpowiedni budżet

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa przekonuje, że WPR powinna mieć silny budżet, odpowiedni do zadań, jakie stawia się przed rolnictwem związanym z ochroną środowiska i klimatu. - Dziś w Warszawie miałem okazję podziękować prezydentowi...

- To jest priorytetem KE i wieżę głęboko, że to się przyczyni do rozwoju obszarów wiejskich - zaznaczył.

Podczas debaty z samorządowcami dużo uwagi poświęcono digitalizacji na obszarach wiejskich. Wojciechowski deklarował, że to jest jeden z priorytetów unijnej polityki i UE chce osiągnąć tu "bardzo duży postęp".

- Nie będzie innowacji w rolnictwie, na obszarach wiejskich, jeżeli tego nie poprawimy. To jest zawarte w rekomendacjach do państw członkowskich, związanych z ich planami strategicznymi, dotyczącymi rozwoju obszarów wiejskich - wyjaśnił.

Komisarz podkreślił, że Wspólna Polityka Rolna nie jest jedyną polityką adresowaną do obszarów wiejskich.

- Przypomnę tylko art. 174 Traktatu, który definiuje cele polityki spójności. Tam obszary wiejskie wymienione są na pierwszym miejscu, obok poprzemysłowych i o niekorzystnych warunkach geograficznych, czy przyrodniczych. Obszary wiejskie powinny być traktowane ze szczególną uwagą, tak mówi Traktat - mówił.

morawiecki, hogan, kosiniak-kamysz, debata, forum rolnicze, wspólna polityka rolna

Morawiecki: Wspólna Polityka Rolna UE musi być kontynuowana i rozwijana

Wspólna Polityka Rolna UE jest jednym z kluczowych elementów polityki państwa polskiego, dlatego zabiegamy, by była ona wzmacniana. WPR musi być nie tylko kontynuowana, ale i rozwijana - podkreślał premier Mateusz Morawiecki podczas...

Zdaniem Wojciechowskiego w praktyce bywa z tym różnie i możemy zaobserwować tendencję do pozostawiania wszystkiego wspólnej polityce rolnej, w związku z tym z WPR czasami są finansowane wydatki, które właściwe są zaprzeczeniem rolnictwa.

- Jeśli się np. wspiera rolników, którzy przestają być rolnikami i podejmują inną działalność, to bardzo często potrzebują wsparcia, ale nie powinno być to wsparcie ze środków rolniczych, tylko właśnie z Europejskiego Funduszu Społecznego, ze środków polityki spójności - ocenił.

Unijny komisarz podkreślił, że chce bardzo mocno podnosić tę kwestię.

- Musimy patrzeć na obszary wiejskie, widząc wszystkie możliwe polityki unijne a nie tylko Wspólną Politykę Rolną. Ona sama nie będzie w stanie sprostać tym wszystkim ogromnym wyznawaniom, które mamy na obszarach wiejskich: wykluczenie komunikacyjne, wykluczenie internetowe, ucieczka młodych ludzi ze wsi. (…) Musi być pełna synergia i użycie wszystkich możliwych środków - ocenił.

Wartość unijnego budżetu UE na lata 2021-2027, w którym zawarte są m.in. środki na Wspólną Politykę Rolną, wyniesie 1,074 bln euro, a funduszu odbudowy 750 mld euro. Środki z drugiej puli mają pomóc w naprawieniu szkód gospodarczych i społecznych, jakie wyrządziła pandemia koronawirusa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu