Wpis do ewidencji producentów ma być możliwy przez internet

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-10-2021,10:00 Aktualizacja: 08-10-2021,12:24
A A A

Złożenie wniosku o wpis do ewidencji producentów rolnych będzie możliwe drogą elektroniczną - zakłada projektowana zmiana ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów.

Projekt ustawy znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, pracuje nad nim ministerstwo rolnictwa.

UOKiK, nieuczciwe praktyki hadlowe, przewaga kontraktowa, Sejm, sieci handlowe

Producenci rolni pod większą ochroną

Sejm uchwalił ustawę, która określa zasady i tryb przeciwdziałania nieuczciwym praktykom wykorzystującym przewagę kontraktową. Celem nowych przepisów jest większa ochrona producentów rolnych np. przed dużymi sieciami...

Potrzeba wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie wynika z braku możliwości elektronicznego składania wniosku o wpis do ewidencji producentów. Obecnie taki wniosek składa się w wersji papierowej do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR.

Wyjaśniono, że istnieje ponadto konieczność ograniczenia kosztów związanych z przechowywaniem dokumentów składających się na akta spraw zgromadzonych w toku postępowań administracyjnych dotyczących spraw związanych z wpisem do ewidencji producentów.

Istota rozwiązań ujętych w projekcie polega na wprowadzeniu możliwości składania drogą elektroniczną wniosków o wpis do ewidencji producentów. Możliwe będzie ponadto pozostawianie cyfrowej kopii dokumentów dotyczących spraw związanych z wpisem do takiej ewidencji. Obecnie akta spraw przechowywane są wyłącznie w wersji papierowej - tłumaczą autorzy projektu.

Dodano, że koniczne jest także doprecyzowanie przepisów w sprawie postępowania ze skopiowanymi cyfrowo dokumentami oraz cyfrową kopią dokumentów. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to czwarty kwartał 2021 r.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement