Wojna o ziemniaki w markecie. Klienci rzucali bulwami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-06-2019,11:15 Aktualizacja: 27-06-2019,11:36
A A A

Konsumpcja ziemniaków w polskich rodzinach w ostatnich latach spada, ale tradycjonalistów żywieniowych nadal nie brakuje. Wraz ze wzrostem cen bulw, rosną emocję ich zwolenników, a wtedy może nawet dojść do wojny przy sklepowej półce.

Do takiego zajścia miało ostatnio dojść w Mławie na Mazowszu. Poinformował o tym lokalny serwis informacyjny.

ziemniaki, ceny ziemniaków, produkty rolne, zboża, mięso, mleko, gus

Ziemniaki na targowiskach droższe o blisko 140 procent

W maju ceny skupu podstawowych produktów rolnych w porównaniu z poprzednim miesiącem nie zmieniły się - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Na targowiskach stawki większości produktów wzrosły - najbardziej...

"Młode ziemniaki z Cypru, gdy się tylko pojawiły na naszym rynku, kosztowały nawet blisko 6 zł za kilogram. Obecnie cena trochę spadła. Jednak, gdy w ubiegłym tygodniu w jednym z mławskich marketów pojawiły się młode, polskie ziemniaki za niespełna 2 zł, chętnych było wielu. Do tego stopnia, że klienci zaczęli się przepychać, szarpać, a w końcu rzucać ziemniaczanymi bulwami" - czytamy w portalu naszamlawa.pl.

Główny Urząd Statystyczny podsumował właśnie ceny produktów rolnych w maju. Według danych w skupie za ziemniaki płacono średnio 89,05 zł/dt, czyli o 6,6 proc. mniej niż miesiąc wcześniej oraz o 38,9 proc. więcej niż przed rokiem.

"W transakcjach targowiskowych średnia cena za 1 dt ziemniaków (203,43 zł) wzrosła zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 24 proc.), jak i z analogicznym okresem roku ubiegłego (o 138,9 proc.)" - wyliczył GUS.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu