Wojciechowski: "zielone rolnictwo" leży w polskim interesie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-10-2020,9:55 Aktualizacja: 12-10-2020,10:00
A A A

Dzięki Zielonemu Ładowi spadną koszty produkcji w rolnictwie - przekonywał podczas panelu na kongresie Polska Wielki Projekt Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw rolnictwa.

Jego zdaniem premiowani będą ci rolnicy, którzy będą mieć własne pasze, a nie producenci, który są zależni od pasz importowanych ze znacznych odległości.

europejski zielony ład, strategia od pola do stołu, krir

Ardanowski: Polska nie kwestionuje Europejskiego Zielonego Ładu

Polska nie kwestionuje Zielonego Ładu, w tym strategii "Od pola do stołu" - zapewnił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas poniedziałkowego posiedzenia unijnych ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa Agrifish -...

- Za ten transport, za energię, która jest potrzebna na dowiezienie produktów do gospodarstwa, potem na wywiezienie produktów do często dalekich przetwórni, za to wszystko musi zapłacić rolnik w postaci niższej ceny za towar, który sprzedaje - podkreślił.

Jak mówił, promowanie roślin białkowych we własnych gospodarstwach i zmniejszenie zapotrzebowania na import pasz zza oceanu zmniejszy wydatki energetyczne i obniży koszty produkcji. - To są korzyści, na które bardzo liczymy - podkreślił.

- Zielony Ład w rolnictwie jest zbieżny z tym, co jest treścią polityki, w które uczestniczyłem pełniąc funkcje w parlamencie polskim, parlamencie unijnym. Polityki, która jest zgodna z polskimi interesami, jeśli chodzi o rolnictwo. 'Zielone rolnictwo' leży w polskim interesie - dodał.

Zielony Ład to unijny plan działań na rzecz zrównoważonej gospodarki. Zgodnie z nim do 2050 r. Unia chce stać się kontynentem neutralnym dla klimatu - ma osiągnąć zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement