Wody Polskie na zakupach. Ciągniki i auta za miliony

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-12-2020,10:40 Aktualizacja: 23-12-2020,10:45
A A A

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie poszerza park maszyn m.in. o koparki i ciągniki rolnicze oraz górskie. Ogłoszone przez firmę zamówienia dotyczą także dostawy nowych samochodów.

Przedsiębiorstwo podkreśla, że jako główny podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną kraju, realizuje szereg działań z zakresu kompleksowej ochrony przed powodzią i suszą oraz powiązanych z dbałością o dobrą jakość wód.

wody polskie, raport nik, Stopień Wodny Malczyce, polder przeciwpowodziowy Racibórz

Wody Polskie odpierają zarzuty NIK, Inwestycje warte miliardy

Wielkim obciążeniem dla początków działań Wód Polskich było ponad 40-letnie niedofinansowanie sektora gospodarki wodnej - podkreśliło Gospodarstwo odnosząc się do raportu NIK. Dodano, że z roku na rok inwestycje jednak rosną....

Wiąże się to z koniecznością przeprowadzania bieżących prac utrzymaniowych, a także realizacją różnego typu inwestycji.

"W tym roku nasze gospodarstwo realizuje inwestycje na łączną kwotę przeszło 20 mld zł. Niezbędne prace są prowadzone przez jednostki Wód na terenie całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem regionów, w których występuje duże ryzyko powodziowe lub poważne zagrożenie skutkami suszy. Sprawna realizacja zadań wiąże się  koniecznością użycia specjalistycznego sprzętu" - wskazują w komunikacie Wody Polskie.

Dlatego - jak tłumaczą - poszerzają park maszyn m.in. o koparki i ciągniki oraz prowadzą wymianę środków transportu przeznaczonych do prac w terenie.

Sprzęt, m.in. specjalistyczne samochody, ma służyć zespołom do obsługi 32 tysięcy obiektów hydrotechnicznych rozsianych po całym kraju, w tym zlokalizowanych w trudno dostępnych miejscach.

wody polskie, elektrownie wodne, Krzysztof Woś, energia z oze

4 razy więcej prądu z OZE. Wody Polskie zapowiadają inwestycje

Do końca 2023 roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ma dysponować instalacjami produkującymi energię elektryczną z alternatywnych źródeł o mocy czterokrotnie wyższej od obecnie generowanej. Wiceprezes Krzysztof Woś przedstawił...

Wśród ogłoszonych zamówień publicznych gospodarstwa można znaleźć m.in. dotyczące dostawy 3 ciągników rolniczych o mocy 175-200 KM, 14 o mocy 120-125 KM oraz 7 o mocy 80-90 KM. Wody zamawiają także kilka ciągników górskich wraz z osprzętem.

Ponadto - co wynika z kolejnego przetargu - mają się wzbogacić aż o ponad 300 fabrycznie nowych samochodów. Chodzi o 27 aut typu "kombivan" dwuosobowy z grupy lekkich "dostawczaków" i 117 "kombivanów" 5-osobowych, 82 średnie "dostawczaki" z napędem 4x4, 21 pickupów 4x4 oraz 61 "osobówek" z napędem na cztery koła.

"Obecnie zdecydowana większość używanych przez Wody Polskie samochodów ma ponad 10 lat, a połowa nawet więcej niż 15 lat. Wiele z tych aut jest mocno wyeksploatowanych i podatnych na częste awarie. Wymianie podlegać będą samochody z lat 80. i 90. ubiegłego wieku, takich marek jak np.: FSO Polonez, Fiat Panda, Opel Corsa, Jelcz, Liaz, Star, Żuk" - argumentuje państwowe gospodarstwo.

Wśród planowanych zakupów znalazły się też ponadto koparki gąsienicowe, kosiarki samojezdne, podnośniki koszowe, rębaki spalinowe, kosiarki bijakowe i tylno-boczne, ładowacze czołowe, osprzęt do koparek itp.

Zaplanowany został również zakup jednostek pływających wraz z osprzętem.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement