Właściciele małych i średnich pasiek skorzystają z konkursu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Szczepanik PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2022,12:30 Aktualizacja: 04-04-2022,12:31
A A A

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego w Opolu zakończył nabór wniosków w konkursie dla organizacji pozarządowych zainteresowanych wsparciem pszczół w regionie. Wpłynęło 14 propozycji na kwotę 501 tys. zł.

Nagrodzone będą najlepsze pomysły m.in. na ekologiczne wspomaganie rodzin pszczelich, ich dokarmianie, wspomaganie odporności i na zasiew roślin miododajnych.

pszczelarstwo, pszczele rodziny, wsparcie dla pszczelarstwa, ARiMR

Pszczelarze mogą starać się o dziesiątki milionów złotych

Do 31 maja o dodatkowe środki finansowe mogą ubiegać się hodowcy pszczół - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do rozdysponowania jest 35,5 mln zł. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. O...

- W wyniku zmian w sposobie upraw z roku na rok maleje wielkość średniej pasieki w Polsce i w naszym województwie. Jednocześnie, co nas ogromnie cieszy, rośnie liczba pszczelarzy, którzy hodują te pożyteczne owady nie tyle dla zysku, co z powodów hobbystycznych i zdrowotnych. Mamy nadzieję, że z efektów naszego konkursu skorzystają przede wszystkim właśnie ci drobni, ale bardzo potrzebni środowisku właściciele małych i średnich pasiek - powiedział Marcin Oszańca, dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich.

Według danych UMWO średnio na jednego pszczelarza w województwie przypadają 22 rodziny pszczele.

W regionie jest ich ponad 50 tysięcy. Jeszcze 10 lat temu były to nieco ponad 33 tysiące rodzin.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj