Copy LinkXFacebookShare

Właściciel „farmy grozy” skazany na więzienie

2 lata i 6 miesięcy bezwzględnego więzienia i 10 lat zakazu posiadania zwierząt – to podtrzymana kara dla właściciela gospodarstwa w pod Braniewem (woj. warmińsko-mazurskie). Inspektorzy Ogólnopolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Animals określili je jako farmę grozy.

Gehenna zwierząt trwała tam od lat. Z głodu, chorób i braku opieki cierpiały psy, świnie, konie i krowy. Część z nich nie przeżyła. Na farmie prowadzone były kontrole OTOZ Animals, policji i samorządu.

Największa interwencja miała miejsce w 2013 roku, gdy odebrano Stefanowi D. (to formalnie obywatel Niemiec) 33 konie, 7 krów i 3 psy.

"Niektóre konie miały otwarte rany, a krowy brodziły w grubej warstwie własnych odchodów. Dwie były w stanie krytycznym. Bezradnie czołgały się po ziemi. Jak wykazały kontrole, psy w gospodarstwie karmione były śrutą i padłymi zwierzętami" – przypomina "Dziennik Elbląski".

Efektem tej właśnie interwencji (wcześniejsze zgłoszenia kończyły się umorzeniami lub stosunkowo niskimi grzywnami) był trwający kilka lat proces sądowy zakończony ogłoszeniem wyroku w marcu 2018 r.

Sąd Rejonowy w Braniewie uznał oskarżonego za winnego większości zarzucanych mu czynów, w tym przede wszystkim znęcania się nad zwierzętami w gospodarstwie. Skazał mężczyznę na 2 lata i 6 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności i orzekł 10 lat zakazu posiadania zwierząt.

Już wówczas Stefan D. zapowiedział złożenie apelacji. Teraz Sąd Okręgowy w Elblągu, rozpatrujący odwołanie, utrzymał wydany wyrok, który jest już zatem prawomocny. "To była długa i ciężka batalia, która przyniosła efekt dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu inspektorów" – podsumowuje OTOZ Animals.
 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Rolnicy: kto może, niech sprzedaje stada i ratuje, co się da

ASF, 2. ognisko ASF u świń, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, świnie, GIW, Kujawsko-Pomorskie, Czapelki, powiat świecki, bioasekuracja
Hodowla

2. ognisko ASF u świń. Tym razem w woj. kujawsko-pomorskim

ASF, ASF w dużym stadzie, afrykański pomór świń, świnie, trzoda chlewna, Czapelki, Świecie, kujawsko-pomorskie, Inspekcja Weterynaryjna
Hodowla

ASF w dużym stadzie. Znamy szczegóły 2. ogniska w tym roku

Aktualności

53-latek przejechany przez ciągnik, 34-latek stratowany przez byki