Wirus H5N8. Policjanci i lekarze weterynarii prowadzą kontrole

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-01-2017,12:50 Aktualizacja: 23-01-2017,13:21
A A A

Wykryte w zeszłym tygodniu pierwsze na Mazowszu ognisko ptasiej grypy i stale utrzymujące się zagrożenie ASF spowodowało podjęcie działań profilaktycznych służb weterynaryjnych i mundurowych. Kontrolą zostało objęte między innymi targowisko w Białobrzegach.

18 stycznia powiatowy lekarz weterynarii wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach skontrolował stragany i miejsca handlu żywą zwierzyną i ptactwem na miejskim targowisku.

ptasia grypa, drób, wirus, H5N8, ptasia grypa na Mazowszu, mazowieckie, zagrożenie dla drobiu

Ptasia grypa zaatakowała na Mazowszu

W gospodarstwie położonym w Popielarni (gmina Wiskitki, powiat żyrardowski) wykryto pierwsze w woj. mazowieckim ognisko ptasiej grypy u drobiu - poinformował w czwartek Główny Inspektorat Weterynarii. To już 32. ognisko tej groźnej choroby w...
Podczas kontroli sprawdzane były m.in. odpowiednie dokumenty potwierdzające identyfikację, rejestrację zwierząt, pochodzenie i świadectwa zdrowia.

Ptasia grypa to ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy. Wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi, pod warunkiem przestrzegania zasad higieny.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zakazane jest oferowanie do sprzedaży i zbywanie w każdy inny sposób ptaków takich jak: kury, gęsi, kaczki, przepiórki, gołębie, bażanty i kuropatwy na targowiskach.

Dotyczy to zasad bezpieczeństwa jakie zostały wprowadzone rozporządzeniem ministra rolnictwa w celu ograniczenia występowania ptasiej grypy.

Jak informuje KPP w Białobrzegach, po przeprowadzonej kontroli nie wykryto żadnych nieprawidłowości. Na tym jednak nie koniec, bo podobne "naloty" będą odbywały się cyklicznie nie tylko w Białobrzegach, ale również w innych miejscowościach całego województwa mazowieckiego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj