Wilki wracają w pomorskie lasy. Uważajcie na psy!

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2018,14:20 Aktualizacja: 20-02-2018,14:48
A A A

W lasach pod Kościerzyną jest coraz więcej wilków. Zdobysławowi Czarnowskiemu, leśniczemu z Pądrąbionej udało się ostatnio uchwycić trzy z nich na fotografii.

Pierwsze osobniki pojawiły się w Nadleśnictwie Kościerzyna około 7 lat temu. Według szacunków leśniczych, na całym Pomorzu żyje obecnie ponad sto wilków. Ich liczba sukcesywnie rośnie mimo, że śmiertelność szczeniąt jest wysoka i wynosi około 85 proc. Drapieżnik na wolności potrafi przeżyć do 16 lat - informuje Radio Gdańsk.  

kłusownictwo, walka z kłusownikami, nielegalny połów ryb, nielegalne polowanie, policja, straż leśna

Kłusownicy wpadają jeden po drugim. Wilk wyciągnięty z pułapki

Nad rzekami, na morzu, w lasach - walka z kłusownictwem toczy się na różnych frontach. Czasem udaje się uratować cierpiące zwierzęta, jak ostatnio wilka w okolicy Szydłowca na Mazowszu. O uwięzionym we wnyku zwierzęciu leśnicy z Nadleśnictwa...

Nie wszystkim podoba się jednak powrót wilków do pomorskich lasów. Są bowiem wielkim zagrożeniem dla psów.

- W naszym nadleśnictwie od kilku lat można spotkać wilczą watahę, która liczy 5-7 osobników. Musicie Państwo pamiętać, że wilk nie cierpi psów. Jeżeli pójdziecie na spacer do lasu bez obroży, to może się zdarzyć, że wrócicie bez swojego pupila. Coraz częściej mówi się o atakach wilków na psy - ostrzega Czarnowski.

Jednocześnie leśniczy uspokaja, że wilki nie stanowią zagrożenia dla ludzi. - Ludzie pytają: czy nie będzie można chodzić na grzyby, będzie można biegać, jeździć rowerem? Przez 7 lat, od kiedy wilki są tutaj, spotkałem je może z 8 razy i to były kilkusekundowe spotkania, one zawsze uciekały - mówi.

Ale po chwili dodaje: - Mimo wszystko, spotykając wilka należy zachować dystans - nie próbować głaskać, brać na ręce szczeniąt i nie przeszkadzać w polowaniu np. przepłaszając zwierzynę.
 

źródło: Radio Gdańsk

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement