Wielkie spotkanie unijnych ministrów rolnictwa w Warszawie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2020,12:00 Aktualizacja: 20-02-2020,9:40
A A A

W poniedziałek przyjeżdża do Polski 11 ministrów rolnictwa z państw naszego regionu; będziemy dyskutować m.in. o nowym budżecie UE - zapowiedział w czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Dodał, że trzeba wspólnie występować ws. polityki rolnej.

Szef resortu rolnictwa, pytany w czwartek na antenie Jedynki Polskiego Radia o rozpoczynające się w Brukseli negocjacje ws. unijnego budżetu, zaznaczył, że "propozycja, która dotyczy przede wszystkim polityki spójności i wspólnej polityki rolnej jest absolutnie dla Polski korzystniejsza" niż w poprzednim budżecie.

dopłaty, wyrównanie dopłat, Janusz Wojciechowski

Ardanowski: wyrównanie dopłat dla rolników jest konieczne

Minister Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w Brukseli o konieczności wyrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników w nowej perspektywie finansowej - poinformował w komunikacie w czwartek resort rolnictwa. Jak podał resort,...

Ardanowski zapowiedział, że poniedziałek przyjeżdża do Polski - na jego zaproszenie - 11 ministrów rolnictwa z państw naszego regionu, by dyskutować o nowych wyzwaniach wobec rolnictwa, "ale również o nowym budżecie". - Dawno nie było takiego spotkania poza Brukselą - podkreślił.

Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa, celem spotkania jest, by państwa naszego regionu, kraje Trójmorza, występowały wspólnie na arenie unijnej np. w kwestiach polityki rolnej.

- Chcemy zaproponować Deklarację Warszawską, ona jest uzgodniona między krajami, która mówi, że na nowe wyzwania trzeba więcej pieniędzy, na wspólną politykę rolną, i nasze kraje nie godzą się na utrzymywanie podwójnych prędkości, tych bogatszych krajów i tych biedniejszych - mówił.

Dodał, że w czasie tego typu negocjacji "liczą się pewne dokumenty, pewne stanowiska".

susza, straty w uprawach, retencja wody

Ardanowski: jestem przerażony stanem pogody w tym roku

Wszystko wskazuje na to, że 2020 rok będzie kolejnym, w którym rolnikom przyjdzie zmierzyć się z suszą. O jej katastrofalnych skutkach już teraz ostrzega minister Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu rolnictwa przyznaje, że zmiany...

- Jest stanowisko siedmiu krajów skrzykniętych ad hoc przez Holandię, które mówią, że nie potrzeba konwergencji zewnętrznej, czyli wyrównywania warunków w UE. To są kraje, które są płatnikami (do unijnego budżetu - PAP), niektóre z nich wyjątkowo dużo korzystały do tej pory z UE, jak Grecja - powiedział.

Zdaniem Ardanowskiego kraje Europy muszą bronić wspólnych celów. - Powstają nowe potęgi - Chiny - walka o wpływy w Afryce, itd. Europa musi się jednoczyć, być coraz bardziej skonsolidowana, po to, żeby sprostać konkurencji globalnej - ocenił.

Zwrócił uwagę, że dotychczasowe płatności UE były naliczane według mechanizmu sprzed prawie 30 lat. - To jest absurd, żeby takimi mechanizmami w całkiem innej rzeczywistości i z nowymi celami się posługiwał - zauważył.

W czwartek do Brukseli przylecą przywódcy państw UE, by spróbować znaleźć kompromis w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu