Wielkanoc będzie bardzo droga

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes (em) | redakcja@agropolska.pl
28-03-2023,13:00 Aktualizacja: 28-03-2023,13:16
A A A

Na święta wielkanocne Polacy zamierzają wydać średnio 600 zł - wynika z Barometru Providenta. Niektóre produkty, bez których nie wyobrażamy sobie nadchodzących dni są droższe nawet o 30 proc.

- Wydatki na tegoroczną Wielkanoc wzrosły w stosunku do ubiegłego roku o 64 zł. Choć wielkanocne koszty każdego roku rosną, wciąż są ponad dwukrotnie niższe od bożonarodzeniowych - mówi Karolina Łuczak, rzeczniczka prasowa Provident Polska.

zerowa stawka VAT na żywność, tarcza antyinflacyjna, Piotr Müller, Magdalena Rzeczkowska

"Zerowy" VAT na żywność pozostanie? Decyzja już wkrótce

Rząd w kwietniu powinien zdecydować o ewentualnym przedłużeniu "zerowej" stawki VAT na żywność - poinformował podczas Piotr Müller, rzecznik Rady Ministrów. - W zakresie tarcz antyinflacyjnych podejmujemy decyzje praktycznie z...

Ponad połowa Polaków przewiduje, że święta będą droższe niż w ubiegłym roku. Ponad 92 proc. wskazało, że winna jest inflacja. Tylko niecałe 9 proc. wskazało, że przyczyną wzrostu wydatków jest organizacja świąt w domu, a 4 proc. tłumaczy je zaproszeniem większej liczby gości.

- Te dwie przyczyny były najpopularniejsze wśród osób z grupy 18-24 lata. W końcu w tym wieku często wyprawiamy nasze pierwsze świąteczne przyjęcia. Najwyższe wydatki deklarują jednak badani w wieku 35-44 lat, którzy jako jedyni planują przeznaczyć na ten cel więcej niż 700 zł. Co ciekawe, to mężczyźni przewidują wyższe wielkanocne budżety i wydadzą na świętowanie średnio 690 zł, podczas gdy kobiety tylko 519 zł - mówi ekspertka.

Około 20 proc. badanych podkreśla jednak, że nie zamierza ponosić wyższych kosztów na organizację nadchodzących świąt. Z tej grupy mniej więcej jedna trzecia planuje oszczędzać na produkty i szukać tańszych zamienników, podobna grupa deklaruje, że nie kupi wszystkich potrzebnych produktów.

ceny żywności w Szwecji, John Eliasson, Szwedzki Urząd Statystyczny

Żywność nie była tak droga od 50 lat

W  ostatnim roku żywność w kraju podrożała średnio o 21 proc., a jajka, mleko oraz masło o ponad 30 proc. Jest to największy wzrost cen podstawowych produktów od lat 50 - podał Szwedzki Urząd Statystyczny. Od lutego 2022 roku najwięcej...

- Prawie co czwarty całkowicie zrezygnował z organizacji Wielkanocy, co naturalnie minimalizuje koszty, a już co piąty spędzi święta w mniejszym gronie. Jeśli chcemy, by zawartość wielkanocnego koszyka była równie bogata jak w zeszłym roku, wzrost wydatków wydaje się nieunikniony - mówi rzeczniczka Providenta.

Potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego. W lutym żywność i napoje bezalkoholowe były droższe o ponad 20 proc. rok do roku. Jajka, bez których prawie 90 proc. badanych nie wyobraża sobie świąt o ponad 30 proc., mięso wieprzowe o ponad 26 proc., a wędliny o jedną piątą. Więcej zapłacimy także za składniki potrzebne do pieczenia ciast: mąka podrożała o blisko 33 proc., masło o 16,7 proc., a cukier aż o 87,2 proc.

- W święta wielkanocne Polacy nie mogą obejść się bez tradycyjnych wypieków, takich jak makowiec (35,8 proc.), mazurek (24,2 proc.) i pascha (8,8 proc.). Na stołach królują także biała kiełbasa (61,3 proc.), żurek (53,8 proc.) i barszcz biały (35,5 proc.). Świadomi wzrostu cen, będziemy zwracać na nie większą uwagę. 71,5 proc. z nas, niezależnie od tego, czy przewidują, że ich wielkanocny budżet wzrośnie, zamierza oszczędzać na produktach i uważniej przyglądać się stawkom - mówi na koniec Karolina Łuczak.
 

Poleć
Udostępnij