Wiele gospodarstw rozważa zakończenie produkcji mleka. Konieczny skup produktów mlecznych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2023,8:55 Aktualizacja: 08-03-2023,9:04
A A A

Będzie interwencyjny skup produktów mlecznych? Z takim postulatem wystąpił podlaski samorząd rolniczy, który ostrzega, że gospodarze coraz intensywniej myślą o zakończeniu produkcji mleka.

Podlaska Izba Rolnicza (PIR) zwróciła się z wnioskiem o wprowadzenie interwencyjnego skupu produktów mlecznych i zwiększenie udziału produktów mlecznych w rozporządzeniu ministra rolnictwa z 26 stycznia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu dla szkół. Izba postuluje także wystosowanie wytycznych ws. zwiększenia udziału produktów mlecznych w strukturze zakupów dla Wojska Polskiego, szpitali, domów dziecka i seniora.

hodowla bydła mlecznego, Hiszpania, Robeto Lopez, organizacja rolników i hodowców COAG

Hodowcy ograniczają produkcję i ubijają mleczne krowy

Hiszpańscy hodowcy oddają mleczne krowy do uboju, aby zmniejszyć rosnące koszty produkcji, przez co spada podaż surowca w kraju. W ostatnich tygodniach brakowało mleka znanej marki w popularnych supermarketach sieci Mercadona. Do okoliczności...

„Branże mleczarską w Polsce dotknął kryzys związany z ograniczeniem zakupu produktów mlecznych przez Chiny. Podlaskie spółdzielnie mleczarskie znalazły się w niekorzystnej sytuacji finansowej i obniżyły ceny skupu mleka od rolników, co w znacznym stopniu pogorszyło już niekorzystną opłacalność produkcji mleka. Wiele gospodarstw rozważa zakończenie produkcji mleka oraz pogłębia się ich zadłużenie związane z zakupem ciągle drożejących pasz. Należy zatem wdrożyć program działań wspierających polski sektor mleczarski” – przekonuje w piśmie Grzegorz Leszczyński, prezes PIR.

Jak podkreśla, wprowadzenie interwencyjnego skupu produktów mleczarskich, wyprodukowanych z polskiego mleka oraz zwiększenie udziału produktów mlecznych w strukturze zakupów dla wojska, szpitali, domów dziecka i seniora, pozwoliłoby ustabilizować sytuację polskiego sektora mleczarskiego i w ogóle polskiego rolnictwa.

O rozważenie możliwości podjęcia działań w tym zakresie podlaski samorząd rolniczy zwrócił się do szefa Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu