Wiejski pop art, czyli rolnicy z Bretanii prezentują

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2015,9:50 Aktualizacja: 07-05-2015,10:43
A A A

35 prac wykonanych techniką tzw. wiejskiego pop artu można oglądać w poznańskim Domu Bretanii. Jednym z najbardziej znanych obrazów wykonanych tą techniką jest "Mamm Gozh", zwany również "bretońską Marilyn Monroe".

Na wystawie prezentowane są obrazy artystów-amatorów, rolników z Bretanii. Wiejski pop art to autorska metoda kolektywu Hangar’t, inspirowana m.in. żywymi kolorami i wyraźnymi kształtami. Technika bazuje na fotografiach, ale różni się od tradycyjnych prac np. Andy’ego Warhola. Prace są w całości malowane ręcznie.

- O ile pop art odwołuje się do kultury popularnej, masowej i konsumpcjonizmu, o tyle wiejski pop art wpisuje się w ideę demokratyzacji kultury, uczynienia jej dostępną dla wszystkich i dokumentującą życie lokalnej, wiejskiej społeczności - powiedziała PAP Elwira Wróbel z Domu Bretanii w Poznaniu.

Jednym z najbardziej znanych obrazów wykonanych techniką wiejskiego pop artu jest "Mamm Gozh", zwana również "bretońską Marilyn Monroe". - To portret babci jednego z członków kolektywu. Przedstawiona jest na nim kobieta ubrana w tradycyjny bretoński czepek. Był to jeden z pierwszych obrazów Hangar’tu i tzw. obraz inicjacyjny, ponieważ ze względu na prostą formę było go bardzo łatwo wykonać - tłumaczyła Wróbel.

Na wystawie zostaną zaprezentowane również inne kolorowe portrety mieszkańców Bretanii, wizerunki zwierząt, a także wiejska rzeczywistość - praca na roli czy rozrywka. Jednym z głównych założeń Hangar’tu było właśnie wpisanie sztuki w życie codzienne i pokazanie, że może być ona bliska ludziom i że artystą może zostać każdy.

Wystawę w poznańskim Domu Bretanii można będzie oglądać do 30 czerwca. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj