Więcej na rolnictwo. PSL chce poprawek w budżecie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-12-2016,15:15 Aktualizacja: 13-12-2016,15:30
A A A

Potrzebne są poprawki do budżetu dotyczące m.in. zwiększenia kwot na skup interwencyjny - mówiła we wtorek w Sejmie Genowefa Tokarska (PSL) podczas drugiego czytania projektu budżetu na 2017 r. Złożyła poprawki realizujące jej postulaty.

Posłanka skupiła się na poprawkach, które ludowcy chcieliby wprowadzić do ustawy. Mówiła, że w części dotyczącej rolnictwa istnieje pilna potrzeba uzupełnienia i zabezpieczenia środków na prowadzenie skupu interwencyjnego wieprzowiny, przetworów mlecznych, owoców i warzyw.

Kosiniak-Kamysz, psl, ptasia grypa, asf, krzysztof jurgiel

PSL: groźne choroby atakują Polskę, a minister Jurgiel ciągle śpi

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu PSL będzie się domagać od Krzysztof Jurgiela, ministra rolnictwa informacji o działaniach, jakie chce podjąć, by zapobiec rozprzestrzenianiu się w Polsce wirusa ptasiej grypy H5N8 - zapowiedział Władysław...

- Potrzeby te wynikają ze specyficznej sytuacji rozprzestrzeniania się choroby ASF, a także niskich cen na pozostałe produkty rolne grożące załamaniem się rynków rolnych, a także upadłością gospodarstw hodowlanych i rolnych - tłumaczyła Tokarska.

Według niej potrzeby w tym zakresie ocenia się na 500 mln zł, tymczasem resort rolnictwa nie zabezpieczył pieniędzy ani na rozwiązanie problemów dających już o sobie znać, ani na interwencję związaną z ptasią grypą.

Tokarska wskazała, że poprawki PSL dotyczą też potrzeby wypłaty rekompensat za szkody łowieckie w uprawach rolnych. Według niej jest to niezbędne, ponieważ problem jest widoczny w coraz większej skali.

Posłanka wskazała, że zgłaszane wnioski ludowców dotyczą też inwestycji, m.in. w gminną i powiatową infrastrukturę drogową. - Oszczędzanie w tej dziedzinie i hamowanie inwestycji komunikacyjnych jest nie tylko sprzeczne z potrzebami i oczekiwaniami społeczeństwa, ale generalnie przyczynia się do spowolnienia gospodarczego rozwoju naszego kraju - tłumaczyła.

Zgodnie z projektem w 2017 r. dochody budżetu państwa mają wynieść 325 mld 426 mln 102 tys. zł, a wydatki 384 mld 771 mln 602 tys. zł. Maksymalny poziom deficytu ustalono na kwotę nie większą niż 59 mld 345 mln 500 tys. zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement