Warszawa to nie koniec. 20 marca rolnicy opanują 16 miast wojewódzkich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
06-03-2024,14:15 Aktualizacja: 06-03-2024,14:20
A A A

Europejski Zielony Ład niszczy Polska gospodarkę i należy wyrzucić go do kosza - podkreślił w środę na proteście rolników szef "Solidarności" Piotr Duda. Wojciech Włodarczyk z NSZZ RI "Solidarność" zapowiedział, że 20 marca rolnicy zamierzają protestować w 16 miastach wojewódzkich.

W środę pod Kancelarią Premiera trwa manifestacja rolników, w której uczestniczą też związkowcy z "Solidarności". Protestujący rolnicy mają później przejść pod budynek Sejmu, gdzie już zgromadzili się myśliwi.

Uczestniczący w proteście szef "Solidarności" Piotr Duda przemawiając do zebranych pod siedzibą KPRM podkreślił, że dziś rolnicy protestują w całej Polsce. Przekonywał, że część rolników, która zmierzała do stolicy ciągnikami na rogatkach miasta została zatrzymana. "To jest ta praworządność według Donalda Tuska" - powiedział Duda.

minister rolnictwa, siekierski, protest rolników, politycy

Siekierski: rozmowy z rolnikami toczyły się dobrze, dopóki nie wkroczyli w nie politycy

Premier Donald Tusk prowadzi rozmowy z rolnikami, Komisja Europejska zgodziła się na ustępstwa ws. Zielonego Ładu, prowadzone są rozmowy dwustronne z Ukrainą nt. wymiany handlowej - powiedział w środę w Sejmie minister rolnictwa Czesław...

Dodał, że protestujących rolników wspiera pracownicza "Solidarność" m.in. hutnicy, górnicy, przemysł spożywczy. "Łączy nas jeden wspólny postulat. Precz z Zielonym Ładem, precz z Zielonym Wałem, precz z Zielonym Jadem, który niszczy naszą gospodarkę" - wołał związkowiec.

Piotr Duda przekonywał, że Zielony Ład, który "dobije naszą gospodarkę" należy wyrzucić do kosza. Zwrócił ponadto uwagę, że Unia Europejska odpowiada za 7 proc. globalnych emisji CO2, a inne państwa takie jak USA, czy Chiny tym się nie przejmują.

Adrian Wawrzyniak z NSZZ RI "Solidarność" podkreślił w rozmowie z PAP, że protestujący oczekują realnych działań ze strony rządu.

"Na ten moment mamy tylko dobre chęci (ze strony rządu - PAP), a brakuje działań. Chcemy realizacji naszych postulatów, przede wszystkim odrzucenia Zielonego Ładu" - dodał.

Członek prezydium rady krajowej NSZZ RI "Solidarność" Wojciech Włodarczyk poinformował w rozmowie z PAP, że 20 marca rolnicy zamierzają protestować w 16 miastach wojewódzkich. "Generalne najazdy gwiaździste na miasta wojewódzkie 20 marca" - podkreślił.

protest rolników, białystok, podlasie, rozrzucona słoma

Protestujący rolnicy rozsypali bele słomy przed biurami PO, PiS i PZŁ

Kilkudziesięciu rolników protestowało w poniedziałek w Białymstoku domagając się rozwiązań, które zapewnią opłacalność produkcji rolnej. Wejścia do biur regionalnych PO i PiS oraz Polskiego Związku Łowieckiego zablokowali...

Manifestujący mają ze sobą flagi narodowe i transparenty. Pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów palili race, używali petard hukowych. Tłum skandował, aby wyszedł do nich premier Donald Tusk.

W związku z protestami - szczególnie w centrum Warszawy - występują liczne utrudniania dla kierowców.

Komenda Stołeczna Policji przekazała też, że protestujący rolnicy blokują dk 92 w obu kierunkach na wysokości miejscowości Mory i węzeł Mory, gdzie zablokowany został wjazd i zjazd z trasy S8 na dk 92. Funkcjonariusze zalecają korzystanie z alternatywnych tras.

Warszawska policja dodała, że utrudnienia występują też w powiecie wołomińskim, gdzie zablokowana w obydwu kierunkach jest ulica Piłsudskiego w Markach oraz w powiecie otwockim, gdzie protestujący rolnicy blokują pasy wjazdowe na S17 w kierunku do Warszawy. "Nie można dojechać do stolicy wjazdem z ronda, do którego prowadzi ul. Lubelska" - napisała w środę KSP na platformie X. 

Poleć
Udostępnij