Walka z ASF. Służby i wojsko będą szukać padłych dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2016,14:55 Aktualizacja: 31-10-2016,15:24
A A A

Od czwartku w lasach sześciu powiatów województwa podlaskiego prowadzone będą poszukiwania padłych dzików. Zaplanowane na tydzień działania będą prowadzone w ramach walki z ASF i wezmą w nich udział żołnierze, leśnicy, myśliwi i służby weterynaryjne.

Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, chodzi o powiaty białostocki, bielski, moniecki, siemiatycki, sokólski i hajnowski.

asf, prosięta, zwalczanie asf, ognisko asf

ASF. Polska broni Europę zachodnią przed wirusem

ASF był głównym tematem spotkania ministrów rolnictwa oraz lekarzy weterynarii 12 państw z Europy Środkowo-Wschodniej, które w miniony piątek odbyło się w ministerstwie rolnictwa. Nie w każdym z nich ASF jest problemem, ale...

Główny cel akcji to zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Odnalezione szczątki padłych dzików, które są potencjalnym źródłem rozprzestrzeniania się choroby, będą zabezpieczane, po pobraniu próbek do badań zakopywane, a miejsca znalezienia dzików oznakowane. Wszystko odbywać się będzie pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii.

Akcja w Podlaskiem potrwa w dniach 3-10 listopada. Wojewódzki lekarz weterynarii w Białymstoku Henryk Grabowski powiedział w poniedziałek, że podobne działania mają się odbyć także w innych regionach kraju.

W Podlaskiem w działaniach ma wziąć udział m.in. 90 żołnierzy. Będą oni przeczesywać lasy wspólnie z leśnikami, przedstawicielami Polskiego Związku Łowieckiego oraz służbami weterynaryjnymi. Z danych inspekcji weterynaryjnej wynika, że dziennie żołnierze będą mieli do przejścia i przeszukania ok. 10 km leśnego terenu.

O włączenie wojska do działań zwalczających ASF zaapelowało w ostatnich dniach do Ministerstwa Obrony Narodowej pięciu wojewodów podlaski, mazowiecki, lubelski, warmińsko-mazurski oraz podkarpacki. Wojsko już uczestniczy w odbywającej się inwentaryzacji dzików na terenach poligonów. W listopadzie ma być przygotowany raport z inwentaryzacji dzików, którą prowadzą leśnicy, myśliwi i wojsko.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu