W sprawie suszy Polska powinna liczyć na siebie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-08-2019,14:20 Aktualizacja: 22-08-2019,14:25
A A A

Z powodu suszy straty ponosi ok. 175 tys. gospodarstw, niedobór wody jest notowany na powierzchni ok. 2,5 mln hektarów - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Komisje szacujące straty pracują w 1586 gminach.

Szef resortu zaznaczył, że obecnie przygotowywany jest program pomocowy, który zostanie przedstawiony na najbliższym (we wtorek) posiedzeniu Rady Ministrów.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, niedobory wody, pomoc dla rolników

Rząd zdecyduje o zakresie pomocy suszowej

Rada Ministrów w najbliższy wtorek zdecyduje o zakresie pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku tegorocznej suszy - poinformował na antenie TVP Info Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że na...

- Chciałbym aby, jak najszybciej zaczął działać, choć zdaję sobie sprawę, że potrzebna będzie korekta dotychczas wykonanych szacowań, bo raporty Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa wskazują, że susza nie ustępuje i w niektórych regionach kraju może wywołać skutki na tych uprawach, które nie były dotychczas objęte szacowaniem - tłumaczył polityk.

Ardanowski poinformował że program po przyjęciu przez rząd, pozwoli na uruchomienie przyjmowania przez ARiMR wniosków o pomoc suszową. Formy pomocy będą takie same jak w ubiegłym roku, czyli te, które były stosowane od 2015 r., m.in. będą to kredyty, pożyczki, prolongaty kredytów czy umorzenia składek KRUS.

Szef resortu rolnictwa dodał, że będzie także utrzymana pomoc bezpośrednia do hektara, stawki będą takie jak w 2018 r.

Od szybkości pracy komisji i zatwierdzania przez wojewodów protokołów z szacowania zależy, kiedy rolnicy otrzymają wsparcie.

Susze rolnicze staną się codziennością. Grozi nam brak wody i żywności

W nachodzących latach susze w rolnictwie przełożą się na wzrost cen żywności i spadek dochodów osób, które utrzymują się z produkcji rolnej. Niedostatek wody spowoduje też, że zabraknie jej do chłodzenia...

Poinformował, że rząd w pierwszym etapie chce przeznaczyć pół miliarda złotych na pomoc dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk (np. suszy czy gradobicie). Jeżeli skala strat będzie się powiększała, będą przeznaczane na ten cel dodatkowe środki.

Przypomniał, że w ubiegłym roku, gdy susza była wyjątkowo dotkliwa pierwsza wersja pomocy rodnikom opiewała na 750 mln zł. W sumie wypłacono 2,15 mld zł.

Ardanowski zaznaczył, że wystąpił do KE o pomoc w ramach funduszu solidarności, ale - jego zdaniem - Polska raczej powinna "liczyć na siebie".

Zauważył, że główny ciężar wsparcia rolników będzie pochodził jednak z budżetu krajowego. - Rolnicy bez pomocy nie pozostaną - podkreślił Ardanowski.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE