W Polsce wzrosła retencja

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-04-2021,8:45 Aktualizacja: 08-04-2021,8:48
A A A

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podało, że w ramach zadań z zakresu retencji korytowej w 2020 r., zatrzymano dodatkowo 57 mln m sześc. wody. Dzięki retencji korytowej po raz pierwszy od 30 lat wzrosła ogólna retencja.

Jak podało przedsiębiorstwo, prowadzone obecnie piętrzenia na 2162 urządzeniach pozwalają na zmagazynowanie dodatkowych 313 mln m sześc. wody.

forum gospodarcze w karpaczu, mała retencja, jan krzysztof ardanowski, europejski zielony ład

Przepisy blokują rozwój małej retencji. Potrzebne są szybkie zmiany

- Konieczne jest uproszczenie przepisów dotyczących małej retencji w rolnictwie - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zasygnalizował też kolejny nabór wniosków w programie dotacji do nawadniania gospodarstw....

Wody Polskie poinformowały ponadto, że w ramach założeń do Programu Kształtowania Zasobów Wodnych zrealizowały blisko 200 różnych zadań na kwotę niemal 32 mln zł. W 2021 roku rozpoczęto 58 zadań z zakresu prac utrzymaniowych na kwotę 8 mln zł, 8 z nich już zrealizowano.

Na zadania inwestycyjne z zakresu retencji korytowej na rok 2021 i 2022 łącznie przeznaczonych jest blisko 90 mln zł.

Dzięki czasowemu podpiętrzaniu wody w rzekach i kanałach ilość zgromadzonej wody może się zwiększyć aż 10-krotnie. Retencja korytowa przyczynia się bowiem do zwiększenia zasobów wód zgromadzonych w glebie w obszarach położonych w danej zlewni rzecznej, jak również wpływa korzystnie na poziom wód gruntowych oraz zasila wody podziemne - podały Wody.

Jak zapewniło gospodarstwo, kontynuacja programu retencji korytowej w najbliższym czasie doprowadzi do wzrostu retencji w Polsce, z obecnych ok. 6,5 proc. do nawet 7 proc.

Według Wód Polskich, dla prawidłowej gospodarki wodnej należałoby gromadzić około 20 proc. średniorocznego odpływu z rzek. Na tym poziomie kształtuje się średnia europejska dotycząca retencjonowania wody. Niezbędne są zatem dalsze kompleksowe działania, których celem jest zwiększenie zasobów wodnych kraju.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement