W Nowym Kramsku polecą pióra

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (bea) | redakcja@agropolska.pl
15-11-2015,15:05 Aktualizacja: 15-11-2015,21:22
A A A

"Piórnica" - impreza nawiązująca do dawnego obyczaju darcia pierza na pierzyny i poduszki odbędzie się w niedzielę w Nowym Kramsku w gminie Babimost (Lubuskie).

Udział w niej wezmą dzieci i uczniowie miejscowego Zespołu Edukacyjnego oraz mieszkańcy – poinformował PAP Marian Janusz ze Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego "CYGA".

„Nasza impreza ma na celu kultywowanie oraz upowszechnianie tradycji ludowych obszaru wsi Nowe Kramsko, jako pewnej specyficznej subkultury, wytworzonej na terenie dawnego pogranicza polsko-niemieckiego, sięgającej daleko wstecz do okresu zaboru pruskiego. Swoich sił w darciu pierza będzie mógł spróbować każdy z uczestników” - wyjaśnił Janusz.

Powszechne niegdyś na wsi darcie pierza polega na oddzielaniu chorągiewek i puchu od twardych stosin piór.

Na uczestników imprezy będą czekały nie tylko pióra, ale i doskonałe potrawy miejscowej kuchni wykonane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich, ciekawe konkursy, przyśpiewki i występ dziecięcego zespołu "Wiolinki" z Nowego Kramska.

Po „Piórnicy”, która odbędzie się w wyremontowanej sali wiejskiej, zaplanowano potańcówkę. Ta jest nieodzowne, gdyż wiejska tradycja nakazuje, by po ciężkiej pracy odpocząć podczas dobrej zabawy.

Organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne "CYGA". Nazwa cyga pochodzi od potocznej, ludowej nazwy kozy - używanej w gwarze poznańskiej i charakterystycznej dla okolic Nowego Kramska – wsi leżącej w gminie Babimost, która wchodzi w skład „Regionu Kozła”. To stowarzyszenie zrzeszające kilka samorządów o wspólnych korzeniach kulturowych z obecnego pogranicza lubusko-wielkopolskiego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement