W konkursie można wygrać 45 tys. zł

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2017,14:00 Aktualizacja: 25-03-2017,14:13
A A A

Nawet 45 tys. zł otrzymają małopolskie wsie, które zwyciężą w konkursie na najpiękniejszą i najbardziej nowatorską miejscowość. Ogłosił go w piątek samorząd regionu.

W konkursie na "Niezwykłą Małopolską Wieś 2017" mogą wystartować sołectwa zgłoszone przez gminy, na terenie których się znajdują. Termin składania kandydatur mija 21 kwietnia.

baca, juhas, owce, praca, małopolskie, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Zawód bacy i juhasa przeżywa prawdziwy renesans

Aż 121 osób z całej Polski zgłosiło się na organizowany na Podhalu kurs bacy i juhasa. Taka ilość przerosła oczekiwania organizatorów, którzy przyjęli 68 adeptów sztuki pasterskiej. Kurs rusza 7 kwietnia. "Liczba...
Laureaci w dwóch kategoriach: "Piękna Małopolska Wieś" i "Nowatorska Małopolska Wieś" zostaną ogłoszeni podczas dożynek wojewódzkich pod koniec sierpnia tego roku.

Zwycięzcy otrzymają po 45 tys. zł. W sumie na nagrody dla laureatów województwo małopolskie przeznaczyło 220 tys. zł.

Jak przypomniał wicemarszałek województwa Wojciech Kozak, na terenie Małopolski leży 1914 sołectw.

- Po to stworzyliśmy konkurs "Niezwykła Małopolska Wieś", żeby wyróżnić nasze małe ojczyzny, które są nie tylko piękne wizualnie i zadbane, ale też podejmują różne inicjatywy lokalne i angażują w te działania swoich mieszkańców - zaznaczył.

wieś, kanalizacja, media, gaz, inwestycje, kujawsko-pomorskie

Kiedyś bez gazu i kanalizacji, a dziś... Tak zmienia się polska wieś

Stan infrastruktury komunalnej służącej mieszkańcom obszarów wiejskich województwa kujawsko-pomorskiego jest coraz lepszy. Między 2014 a 2015 rokiem długość sieci wodociągowej w regionie wzrosła o 162 kilometry, kanalizacyjnej - o 173...
Głównym założeniem konkursu jest wyróżnienie tych sołectw i ich mieszkańców, którzy aktywnie działają na rzecz podniesienia atrakcyjności małopolskiej wsi.

Dlatego szczególny nacisk będzie położony na ocenę lokalnych inicjatyw, które zrealizowano na terenie danego sołectwa w ciągu ostatnich pięciu lat.

Punktowane będą np. przedsięwzięcia dotyczące dbałości o estetykę wsi oraz ochrony dziedzictwa kulturowego, a także działania podejmowane na rzecz zmiany wizerunku, w szczególności te o charakterze społecznym, gospodarczym i środowiskowym. Ważne są także działania mające na celu wzmacnianie tożsamości lokalnej i integrację mieszkańców.

Każda z gmin może przedstawić tylko jednego kandydata, ale jedno sołectwo może kandydować w obu kategoriach. Wsie, które zdobędą największą liczbę punktów w trakcie oceny zgłoszeń, czeka jeszcze wizja w terenie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj