W Broniszach szczyt w handlu owocami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-08-2015,7:55 Aktualizacja: 03-08-2015,8:14
A A A

Bogata oferta owoców jest obecnie na rynku hurtowym w Broniszach. Są jeszcze czereśnie, ale można też kupić jabłka, śliwki, gruszki i wiśnie. Dużo jest owoców z importu - trwa szczyt owocowy.

W sprzedaży hurtowej w Broniszach można też kupić porzeczki różnych odmian, agrest, morele, brzoskwinie, maliny, jagody, borówkę amerykańską i wiele odmian śliwek (m.in. Herman i Katinka, renklody). Są arbuzy, nektarynki i inne owoce z importu - informuje Małgorzata Skoczewska, rzecznik rynku.  

Są jabłka wczesnych odmian jak Early Geneva, Vista Bella, Piros i Oliwka Inflancka, znana pod nazwą Papierówka. Ceny w ofercie hurtowej wahają się od 2 zł za odmianę np. Early Geneva do 3,30 zł za odmianę Piros. Pojawiły się pierwsze tegoroczne gruszki - Lipcówki w cenie 2-2,50 zł za kilogram.

Owoce i warzywa są coraz słodsze, ale mniej zdrowe

Owoce i warzywa są coraz słodsze, ale kosztem ich wartości odżywczych, twierdzą naukowcy. Specjaliści wskazują, że choć słodszy smak zachęca do większego ich spożycia, związki odpowiadające za gorzki smak mają również ważne właściwości...

Kończą się czereśnie, obecnie można je kupić za 6-12 zł za kg. Śliwki oferowane są po 1-4 zł, w zależności od odmiany. Zakup kilograma moreli to wydatek rzędu 2,5-5 zł. Za wiśnie trzeba zapłacić od 1,85-3 zł/kg, za brzoskwinie z importu 2,8-4,5 zł/kg, a za krajowe 1,7-3 zł za kilogram.

Bogata oferta krajowych owoców uzupełniona jest o importowane arbuzy. Te owoce sprowadzane są z Grecji, Włoch i Hiszpanii. Kosztują one 1,10-1,50 zł/kg. Najwyżej cenione są arbuzy hiszpańskie.

O tej porze roku nie opłaca się importować warzyw, sprowadzany jest jedynie czosnek z Hiszpanii, choć i tak w sprzedaży hurtowej więcej jest polskiego.

Coraz więcej pojawia się papryki. Dużo jest bakłażanów, cukinii i kabaczków. Jest sezon na fasolkę szparagową i bób. Jednak te produkty są stosunkowo drogie, fasolka kosztuje od 5 do 6 zł/kg, a bób o złotówkę więcej. Natomiast tanie są pomidory spod osłon - 1-1,6 zł/kg. Bardzo lubiane i dosyć drogie w poprzednich latach pomidory malinowe można już kupić za 2,5-3,3 zł za kilogram.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj