Uwaga na burze z gradem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (bea) | redakcja@agropolska.pl
10-08-2015,14:15 Aktualizacja: 10-08-2015,14:35
A A A

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw: świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Synoptycy ostrzegają ponownie przed gwałtownymi burzami, którym może towarzyszyć grad.

Na obszarze prawie całego kraju w dalszym ciągu utrzymywać się będzie upalna pogoda. Prognozowana temperatura maksymalna wyniesie od 30°C do 39°C; tylko nad morzem chłodniej, od 21°C do 28°C.

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, na południu Polski zachmurzenie okresami duże i przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 30 mm. Temp. maks. od 22-23 st. nad samym morzem i 26-28 st. na północy oraz lokalnie w dolinach karpackich do 32-34 st. na południu kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni. Podczas burz wiatr w porywach do 70 km/h.

Fala upałów groźna dla zdrowia i życia rolników

Kolejne wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego ostrzegają przed temperaturami dochodzącymi do 35-36 stopni Celsjusza w cieniu. Taka pogoda z jednej strony pomaga w żniwach, ale z drugiej powoduje ogromne zagrożenie dla pracujących w polu...

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie miejscami na południu początkowo zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami. Temp. min. od 13-16 st. na północy do 20 st. na południowym zachodzie. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich.

We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane. W górach, a także na krańcach zachodnich oraz na wybrzeżu po południu wzrost zachmurzenia do dużego, miejscami przelotne opady deszczu, możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 15 mm, a na krańcach południowo-zachodnich do 20 mm. Temp. maks. od 25-29 st. na krańcach północnych oraz lokalnie w dolinach karpackich do 34 st. na południowym wschodzie oraz w centrum i do 35-36 st. na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich, w czasie burz w porywach do 70 km/h.

Obowiązują też ostrzeżenia dotyczące upału. I tak upał 1 stopnia dotyczy województw zachodniopomorskiego i pomorskiego; upał 2 stopnia – woj. warmińsko-mazurskiego; natomiast wszystkie pozostałe województwa objęte są ostrzeżeniem o upale 3 stopnia.

Sprawdzaj na bieżąco aktualną prognoze pogody na naszym portalu
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu