Ustawa o Karcie Dużej Rodziny gwarantuje ulgi i zniżki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
23-12-2014,13:35 Aktualizacja: 16-01-2015,13:56
A A A
Prezydent podpisał ustawę o Karcie Dużej Rodziny, która uprawnia członków rodzin wielodzietnych do zniżek i ulg. 
 
Bronisław Komorowski uważa, że karta ułatwi funkcjonowanie dużym rodzinom. - Czas jest świąteczny, więc można chyba ten moment i tę ustawę uznać trochę za nasz wspólny prezent złożony pod choinkę wszystkim rodzinom - dodał prezydent.
 
Karty będą przysługiwały rodzinom, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat, lub do 25 - gdy się ono uczy. W przypadku dziecka niepełnosprawnego (musi mieć orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności) nie ma granicy wieku. 
 
Dokument może otrzymać samotny rodzic, rodzice (także zastępczy, opiekun w pieczy zastępczej) i małżonek rodzica. Kartę przysługuje nie tylko obywatelom polskim, ale też cudzoziemcom mającym pozwolenie na pobyt stały w Polsce, długoterminową rezydenturę, uchodźcom. 
 
Dzięki karcie osoby z rodzin wielodzietnych otrzymają m.in. zniżki na przejazdy kolejowe - 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne, zniżki w opłatach paszportowych - 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. dla rodziców i małżonków rodziców oraz darmowe wstępy do parków narodowych. 
 
Karta uprawnia do zniżek nie tylko w instytucjach publicznych, ale też oferowanych przez przedsiębiorców, którzy mają podpisane umowy z ministrem pracy lub wójtami. 
 
Według resortu pracy w program KDR zaangażowanych jest 350 instytucji i firm, które oferują ulgi w ponad tysiącu podmiotów handlowych, kulturalnych, sportowych.
 
Do tej pory złożono wnioski o wydanie ok. 643 tys. KDR - odebrano już blisko pół miliona. Z danych GUS wynika, że rodziny wielodzietne w Polsce to 3,4 mln osób.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj