Uproszczenia pomogły w hodowli świń na własny użytek? Danych brak

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-11-2023,12:40 Aktualizacja: 17-11-2023,12:06
A A A

Jak wprowadzone w maju tego roku uproszczenia co do wymogów przy hodowli świń na własny użytek przekładają się na liczby stad? Właściwie nie wiadomo, bo takie informacje nie są gromadzone. Ma się to zmienić.

„Hodowla świń w Polsce upada na naszych oczach. Od 2015 roku liczba stad spadła pięciokrotnie. Wzrósł za to chów nakładczy (oceniany na 5-7 mln sztuk w skali roku) oraz import wieprzowiny. Dzisiaj co drugi kilogram mięsa wieprzowego i wyrobów wieprzowych spożywanych w Polsce pochodzi z zagranicy. W 2022 roku ubyło w Polsce 1,2 mln sztuk świń” – wskazali w swojej interpelacji posłowie Dorota Niedziela i Kazimierz Plocke.

hodowcy świń, produckja świń w cyklu zamkniętym, maciory, prosięta, tuczniki, lochy, pomoc finansowa, KE, wsparcie

Hodowcy świń otrzymali blisko 430 mln złotych

Hodowcy i producenci świń, którzy ubiegali się o wsparcie na odbudowę produkcji trzody chlewnej, otrzymali już blisko 433 mln złotych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że do 15 września 2023 r. zarejestrowano...

Zwrócili jednocześnie uwagę, że spadek likwidacji stad miały zahamować m.in. nowe zasady i uproszczenia dla rolników utrzymujących świnie w celu produkcji mięsa na własny użytek, zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi, które weszło w życie 10 maja br. (pisaliśmy o tym m.in. tutaj). W związku z tym zapytali resort, ile nowych stad świń zarejestrowano/utworzono w Polsce na podstawie owego rozporządzenia i ile świń w nich hodowano. Okazało się, że takich danych właściwie nie ma.

„W odniesieniu do zarejestrowania nowych stad świń w związku z wejściem w życie rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 8 maja 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń należy zauważyć, że obecnie w komputerowej bazie danych ARiMR nie są zbierane informacje dotyczące modelu produkcji świń przeznaczonych wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny. Obecnie trwają prace legislacyjne nad zmianą rozporządzenia z 23 grudnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w komputerowej bazie danych, które umożliwią zgłoszenie takiego modelu produkcji świń. Przewiduje się, że nowelizacja ww. rozporządzenia wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.” – czytamy w odpowiedzi na interpelację sygnowanej przez ministra rolnictwa Roberta Telusa.

Poleć
Udostępnij