Upadki, uderzenia, przygniecenia - KRUS z blisko 2600 zgłoszeń wypadków w I kwartale br.

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-05-2024,8:10 Aktualizacja: 01-05-2024,16:14
A A A

W I kwartale 2024 r. zgłoszono do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) 2581 zdarzeń wypadkowych, czyli o 258 (9,1 proc.) mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku.

Jak podaje w swoim cyklicznym zestawieniu KRUS, decyzje odmowne podjęto w 729 sprawach, wydając ich o 130 (15,1 proc.) mniej niż w I kwartale ubiegłego roku, a wypłatą jednorazowych odszkodowań zakończono postępowanie wobec 2140 wypadków przy pracy rolniczej, w tym 8 ze skutkiem śmiertelnym.

wywrócony ciągnik, śmierć traktorzysty, śmierć mężczyzny, przygniecenie

Mężczyzna zgnieciony wywróconym ciągnikiem. Lekarz stwierdził zgon na miejscu

By wydostać przygniecionego mężczyznę spod wywróconego ciągnika rolniczego, użyto m.in. innych traktorów. Niestety, życia 64-latka nie udało się jednak uratować. Do tego tragicznego wypadku doszło we wtorek (30 kwietnia) na polu w...

„Odnotowano zmniejszenie liczby decyzji przyznających jednorazowe odszkodowania o 156 (6,8 proc.) oraz spadek o 5 (38,5 proc.) wypadków śmiertelnych” – informuje Kasa.

Najwięcej wypadków powodujących uszczerbki na zdrowiu odnotowano w I kwartale br. w grupach:

• „upadek osób” – 1124 poszkodowanych (52,5 proc. wypadków zakończonych przyznaniem jednorazowego odszkodowania w okresie sprawozdawczym);

• „uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta” – 246 poszkodowanych (11,5 proc. wypadków);

• „pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń” – 218 poszkodowanych (10,2 proc. wypadków);

• „inne zdarzenia” – 207 poszkodowanych (9,7 proc. wypadków).

„W większości przypadków (59,2 proc. tych zdarzeń) orzeczono uszczerbek na zdrowiu

nieprzekraczający 5 proc. Wypadki śmiertelne stanowiły 0,4 proc. wszystkich wypadków zakończonych wypłatą świadczeń. Najwięcej wypadków ze skutkiem śmiertelnym odnotowano w grupie ‘upadek osób’  - 3 poszkodowanych” – wylicza KRUS.

sad, wypadek w sadzie, rębak, śmierć kobiety

Makabryczny wypadek w sadzie. Rębak do drewna pochwycił rękę kobiety. Poszkodowana zmarła na miejscu

Służby ratunkowe zostały zaalarmowane o niebezpiecznym zdarzeniu w sadzie. Niestety, 73-letnia kobieta, która uległa wypadkowi, zmarła na miejscu. Do zdarzenia doszło w miniony piątek (5 kwietnia) w sadzie w obrębie miejscowości Piekary...

Jeśli chodzi o schorzenia zawodowe rolników, w ciągu pierwszych 3 miesięcy br., zgłoszono 71 wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej, czyli o 4 (6,0 proc.) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

„Wydano 15 decyzji odmownych i 44 przyznających prawo do odszkodowania. W porównaniu do I kwartału 2023 roku, liczba decyzji odmownych zmniejszyła się o 2 (11,8 proc.), a decyzji przyznających jednorazowe odszkodowanie zmniejszyła się o 4 (8,3 proc.)” – czytamy w raporcie Kasy.

U większości rolników (35 osób) rozpoznano choroby zakaźne lub pasożytnicze (głównie boreliozę). Odnotowano też 5 schorzeń układu ruchu i układu nerwowego, wywołanych sposobem wykonywania pracy, 3 przewlekłe nieodwracalne schorzenia układu oddechowego i jeden przypadek nowotworu złośliwego ze skutkiem śmiertelnym.

Poleć
Udostępnij