Umowy podpisali po rozpoczęciu roku i pobierali dodatkowe rabaty?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2021,13:00 Aktualizacja: 21-06-2021,13:04
A A A

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polska Markety. Przedsiębiorca może w nieuczciwy sposób wykorzystywać przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych.

Postępowanie zostało wszczęte po przeprowadzeniu postępowań wyjaśniających dotyczących polityki rabatowej 19 sieci handlowych. Chróstny zakwestionował dwie praktyki firmy KMP.

uokik, tomasz chróstny, wykorzystywanie przewagi kontraktowej, dostawy produktów rolnych

UOKiK: umowy na dostawy produktów rolnych muszą mieć określoną cenę

Umowa między rolnikiem a odbiorcą produktów rolnych musi zawierać cenę oraz zasadę jej obliczania, a podstawowy termin płatności nie powinien przekroczyć 30 dni - wyjaśnił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. "Dostawca i nabywca...

Pierwsza z nich polega na ustalaniu warunków współpracy z niektórymi dostawcami produktów rolno-spożywczych już po rozpoczęciu danego roku. Druga dotyczy pobierania przez spółkę od niektórych dostawców produktów rolnych i spożywczych dodatkowych rabatów, które nie były przewidziane w umowie.

- Ustalanie warunków współpracy w trakcie jej trwania powoduje, że dostawcy nie wiedzą, ile zarobią za realizację zamówień. Podobnie jest w przypadku dodatkowego rabatu. Kontrahenci Kaufland Polska Markety nie mają pewności, kiedy sieć zażąda pomniejszenia ich wynagrodzenia - ocenił prezes UOKiK.

Według Chróstnego współpraca pomiędzy przedsiębiorcami powinna być uczciwa, co oznacza, że zasady współpracy, w tym warunki rabatowania, powinny być jasno określone i znane stronom przed podpisaniem umowy.

Za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy. To kolejna interwencja prezesa UOKiK w związku ze stosowaniem nieuczciwych rabatów przez sieci handlowe.

W grudniu 2020 r. wydana została decyzja dotycząca właściciela sieci Biedronka - firmy Jeronimo Martins Polska.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj