Ukraińcy zarabiają u nas ponad 2 tysiące zł. Co piąty pracuje w rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-12-2016,14:05 Aktualizacja: 12-12-2016,14:58
A A A

Średnie miesięczne zarobki Ukraińców pracujących w Polsce wynoszą ok. 2,1 tys. zł netto, a przeciętny czas pracy to 54 godziny tygodniowo - poinformowano w opublikowanym w poniedziałek raporcie NBP.

Z badania "Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce w 2015 r." wynika też, że w ubiegłym roku Ukraińcy przekazali do swojego kraju 5 mld zł, w większości w polskiej walucie. Płace Ukraińców zatrudnionych w Polsce zasadniczo nie zmieniły się między 2012 a 2015 rokiem.

umowa o wolnym handlu ue-ukraina, phil hogan, jerzy buzek

Ukraina chce się wzorować na polskim rolnictwie

Paneliści międzynarodowej konferencji poświęconej rolnictwu, która odbyła się w Jasionce na Podkarpaciu byli zgodni, że dotychczasowa współpraca w ramach umowy o wolnym handlu między UE a Ukrainą przynosi zyski obu stronom. O...

Przedstawione badanie zostało przeprowadzone we współpracy z Fundacją Ośrodka Badań nad Migracjami przy Uniwersytecie Warszawskim. Jak mówił Grzegorz Dobroczek z NBP, jeden z autorów Grzegorz Dobroczek z NBP, badanie przeprowadzono w aglomeracji warszawskiej, gdzie pracuje najwięcej Ukraińców.

Celem badania było, jak mówił, przyjrzenie się nowej fali imigrantów zarobkowych, których do wyjazdu zmusił konflikt zbrojny. Ta grupa różni się socjologicznie od starszych imigrantów. Przede wszystkim większość stanowią mężczyźni (57,9 proc. wobec 32,9 proc. wśród wcześniejszych imigrantów), dominują osoby młode (średnia wieku 32,8 l., a wcześniej 42,8).

Istotną cechą migracji zarobkowej z Ukrainy jest jej krótkookresowy i cyrkulacyjny charakter, trudno więc oszacować dokładną liczbę pracujących w Polsce Ukraińców. Z badania wynika, że przeciętny emigrant z tego kraju był w Polsce już dziewięć razy, a średnia długość obecnego pobytu wynosi pięć miesięcy.
praca, zatrudnienie, bezrobocie, pensja, pieniądze, raport, badanie, Czas na zawodowe zmiany

70 proc. pracujących Polaków narzeka na niskie płace

70 proc. pracujących Polaków narzeka na niskie płace, a jednocześnie 49 proc. z nich uważa, że perspektywy na znalezienie lepszego zatrudnienia w innej firmie zwiększają się dzięki regularnemu śledzeniu ofert pracy - wynika z raportu...

Migranci wykonują najczęściej proste prace fizyczne, niewymagające kwalifikacji (70,7 proc.). Obywatele Ukrainy najczęściej znajdują zatrudnienie w gospodarstwach domowych (37,6 proc.), budownictwie i pracach remontowych (23,6 proc.) i rolnictwie (19,3 proc.).  

Autorzy badania zwracali także uwagę, że znaczna cześć Ukraińców pracujących w Polsce to ludzie z wykształceniem wyższym lub średnim, którzy jednak u nas wykonują prace poniżej swoich kwalifikacji. Zarazem Ukraińcy nie konkurują z Polakami na rynku pracy, bo wykonują prace, których nie chcą wykonywać Polacy.

66,4 proc. badanych przekazuje zarobione pieniądze na Ukrainę i znaczna część robi to osobiście. Najczęściej pieniądze te przekazywane są w złotych (43 proc.) i dolarach (42 proc.). Średnia wartość przekazywanego transferu to 1800 zł. W 2015 roku Ukraińcy pracujący Polsce zarobili szacunkowo 8 mld zł, a przekazali na Ukrainę 5 mld zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj