Tym nie wolno palić w piecu pod żadnym pozorem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-10-2017,13:30 Aktualizacja: 27-10-2017,11:19
A A A

Ponad połowa Polaków wierzy, że poprawa stanu środowiska zależy od ich aktywności. Mimo tego nadal wiele osób pali śmieci w domowych piecach trując nie tylko siebie i swoje rodziny, ale również setki osób dookoła.

Taka sytuacja jest niedopuszczalna, ponieważ z przepisów (rozporządzenie ministra środowiska z 10 listopada 2015 r.) jasno wynika, że w gospodarstwach domowych poza opałem można spalać tylko niezabrudzony papier, tekturę, drewno oraz trociny.

uchwała antysmogowa, Małopolska, województwo małopolskie, smog, wymiana pieców

Małopolska walczy ze smogiem. Tysiące pieców do wymiany

W połowie maja samorząd województwa małopolskiego wystosował do szefów sklepów budowlanych z całego regionu apel, aby ci wycofali ze sprzedaży piece i kominki niezgodne z uchwałą antysmogową, która od 1 lipca obowiązuje...
Analizy prowadzone przez Inspekcję Ochrony Środowiska jednoznacznie wskazują, że za nieodpowiedni stan jakości powietrza w Polsce odpowiada zjawisko tzw. niskiej emisji, czyli z lokalnych kotłów i domowych pieców grzewczych.

Skala zjawiska palenia odpadów w kotłach w skali kraju jest dość duża - tylko 24 proc. odpadów trafia do systemu gospodarki odpadami. Co w takim razie dzieje się z resztą? Możemy się tylko domyślać i zastanawiać nad konsekwencjami zdrowotnymi i środowiskowymi takiej sytuacji.

Natomiast przy tej okazji warto pochwalić rolników. - Blisko 80 proc. z nich deklaruje, że oddaje opakowania po środkach ochrony roślin do sklepu, wypełniając tym samym swój prawny obowiązek i dbając o środowisko naturalne - mówi Sławomir Brzózek, prezes Fundacji Nasza Ziemia.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, właściciel Systemu Zbiórki Opakowań PSOR przypomina, że opakowań po środkach ochrony roślin nie wolno samodzielnie palić, np. w domowych piecach.

instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika, energia słoneczna, oze, panele fotowoltaiczne, odnawialne źródła energii

Energia słoneczna może pomóc w walce ze smogiem

Fotowoltaika rośnie w Polsce skokowo. Wartość tego rynku przekroczyła kilkaset milionów złotych, a eksperci prognozują w nadchodzących latach dalszy dynamiczny wzrost. - Wierzymy, że jeśli będziemy kontynuować politykę wspierania...
Zgodnie z prawem, osoby które wbrew zakazowi termicznie przekształcają odpady poza spalarnią lub współspalarnią, podlegają karze aresztu lub grzywny.

Opakowania po środkach ochrony roślin, zebrane w ramach Systemu PSOR są poddawane profesjonalnemu procesowi odzysku i recyklingu, przez uprawnione do tego podmioty. - Zwracanie opakowań do Systemu PSOR gwarantuje, że zostaną one zagospodarowane z pełną dbałością o stan polskiego powietrza - tłumaczy Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

A co z innymi odpadami? Ich również nie można palić! Aby ułatwić segregowanie śmieci, PSOR i FNZ przygotowały infografikę, która podpowiada, jak segregować odpady wymagające specjalnego traktowania.

Pliki do pobrania:
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!