Trwają rolne badania ankietowe. Udział obowiązkowy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
07-08-2023,13:10 Aktualizacja: 07-08-2023,13:10
A A A

Do 14 sierpnia br. trwają rolne badania ankietowe dotyczące gospodarstw rolnych oraz pogłowia świń i produkcji żywca wieprzowego – przypomniał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Jak podkreślono, udział w badaniach jest obowiązkowy.

Główny Urząd Statystyczny przekazał, że do 14 sierpnia br. trwają rolne badania ankietowe: „Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych” (R-SGR) oraz „Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego” (R-ZW-S). W ramach badań przeprowadzane są wywiady telefoniczne oraz bezpośrednie.

Konieczne informacje

Rolnicy wylosowani do udziału w badaniach otrzymali list od Prezesa GUS. Jak przypomniała cytowana w komunikacie Renata Kaczkowska z departamentu rolnictwa i środowiska GUS, "udział w badaniu jest obowiązkowy".

ceny skupu pszenicy gus czynsz dzierżawny, czynsz, zwrsp, państwowe grunty, dzierżawa

Tańsza pszenica, tańsza dzierżawa. GUS podał nową podstawę czynszów

Ponieważ cena skupu pszenicy w I półroczu br. okazała się znacznie niższe niż w poprzednich 6 miesiącach, należy się spodziewać mniejszych czynszów za dzierżawę państwowych gruntów. Wkrótce te należności mają być jednak...

"W badaniu ‘Zintegrowane statystyki dot. gospodarstw rolnych’ bierze udział 130 tys. gospodarstw rolnych wylosowanych do badania. Jednocześnie z tym badaniem prowadzone jest badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego. Łącznie badanych jest 145 tys. gospodarstw rolnych" – zaznaczyła Kaczkowska.

Według GUS podstawowym celem badania „Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych” jest dostarczenie informacji o strukturze gospodarstw rolnych na potrzeby Wspólnej Polityki Rolnej oraz innych polityk unijnych i krajowych. Z kolei „Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego” ukierunkowane jest na uzyskanie informacji o pogłowiu świń oraz produkcji żywca wieprzowego w danym okresie sprawozdawczym oraz o kwartalnych cenach zakupu i dzierżawy ziemi rolnej – dodano.

Faktyczni użytkownicy

Zakres informacji zbieranych w badaniu „Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych” obejmuje: użytkowanie gruntów, sady, powierzchnie zasiewów, metody uprawy, nawadnianie, zwierzęta gospodarskie, nawożenie, ochronę roślin, ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze, działalność gospodarczą, strukturę dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego, aktywność ekonomiczna.

arimr, agencja, płatności, małe gospodarstwa, dopłaty, ekoschematy

Stawka, data, warunki. ARiMR o płatności dla małych gospodarstw

Płatność dla małych gospodarstw zamiast płatności bezpośrednich. Kto może skorzystać, jaka jest stawka, do kiedy i jak złożyć dokumenty? Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odpowiada. Jak już niejednokrotnie pisaliśmy, rolnicy,...

Jak zaznaczono, badaniami rolniczymi objęci są faktyczni użytkownicy gospodarstwa rolnego niezależnie od tego, czy są właścicielami lub dzierżawcami gospodarstw rolnych, czy też użytkują je z innego tytułu, a także niezależnie od tego, czy grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego położone są na terenie jednej, czy kilku gmin.

"Badany jest zatem stan faktyczny a nie stan prawny. Jeżeli użytkownikiem gospodarstwa rolnego jest grupa osób, to poprosimy o wybranie jednej osoby (np. najstarszej czy najbardziej decyzyjnej), która zostanie podana jako użytkownik i jednocześnie osoba kierująca" – przekazała Kaczkowska.

Informacje o badaniach rolniczych można uzyskać, kontaktując się z Infolinią statystyczną pod numerem telefonu 22 279 99 99, wew. 7_badania ankietowe i następnie 1_badania rolne - przypomniał GUS.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu