Trwa protest rolników przed przejściem w Medyce. Mają tam przyjechać nowi wiceministrowie rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Wojciech Huk PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
14-12-2023,16:50 Aktualizacja: 14-12-2023,16:51
A A A

Kierowcy samochodów ciężarowych czekają w czwartek na przekroczenie granicy przez przejście w Medyce na Podkarpaciu ok. 118 godzin. Kolejka spowodowana jest protestem rolników z organizacji „Oszukana wieś”, który trwa od 23 listopada br. W piątek z protestującymi spotkać się mają wiceministrowie rolnictwa.

Jak poinformowała w czwartek Krajowa Administracja Skarbowa, w kolejce do granicy w Medyce kierowcy ciężarówek muszą czekać na rozpoczęcie odprawy 118 godzin. Oznacza to, że od poniedziałku nic się nie zmieniło. Natomiast 20 godzin oczekują kierowcy przed przejściem w Krościenku, na którym dopuszczono odprawy w ruchu towarowym pojazdów o masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 tony.

protest, rolnicy, medyka, ukraina, import, blokada

Rolnicy mają blokować przejście graniczne w Medyce do 3 stycznia 2024 r.

Rolnicy z "Oszukanej wsi" rozpoczęli w poniedziałek całodobową blokadę przejścia granicznego w Medyce na Podkarpaciu i ma ona potrwać do 3 stycznia 2024 r. Przepuszczają, auta osobowe, autokary oraz TIR-y, ale tylko z pomocą humanitarną i...

Samochody osobowe i autokary odprawiane są na tych przejściach na bieżąco.

Na Podkarpaciu blokowane jest również przejście w Korczowej, tam protestują przewoźnicy.

Jak przekazała PAP Anna Długosz z policji w Jarosławiu, tylko na terenie powiatu jarosławskiego w kolejce do przejścia w Korczowej czeka ponad 660 ciężarówek.

Kolejka kierowców TIR-ów, głównie z Ukrainy, czekających na przekroczenie granicy sięga już niemal granic Rzeszowa. Ciężarówki stoją na poboczu drogi krajowej nr 94.

Przyjedzie delegacja z ministerstwa

Jak powiedział PAP lider „Oszukanej wsi” Roman Kondrów, w piątek do protestujących w Medyce mają przyjechać wiceministrowie rolnictwa, m.in. Stefan Krajewski i Michał Kołodziejczak.

„Pewnie będą mieli za zadanie przygotować wizytę samego ministra rolnictwa (Czesława Siekierskiego - PAP), który - mam taką nadzieję - przyjedzie niebawem z gotowymi propozycjami spełnienia naszych postulatów. Jeśli tylko tak się stanie, kończymy protest i jedziemy do swoich domów” – dodał.

minister, klimczak, resort infrastruktury, spotkanie, rozmowy, przewoźnicy

Minister spotkał się z przewoźnikami. "Zanotowałem szereg argumentów"

Przede mną ważne spotkania, jeżeli chodzi o monitorowanie umowy UE-Ukraina, będę chciał jak najszybciej spotkać się ze swoimi odpowiednikami ze strony ukraińskiej - powiedział w środę minister infrastruktury Dariusz Klimczak (PSL) po spotkaniu z...

Kondrów zaznaczył, że rolnicy „póki co przygotowują się do spędzenie Wigilii na proteście”. „Nasze żony przygotowują już potrawy, ale miejmy nadzieję, że nie będziemy zmuszeni, żeby święta spędzić na proteście” – podkreślił.

Przepuszczają 5 ciężarówek na godzinę

Rolnicy w Medyce protestują od 23 listopada br., domagają się m.in. dopłaty do kukurydzy, niepodnoszenia podatku rolnego oraz chcą dodatkowych pieniędzy na kredyty płynnościowe. Rolnicy przepuszczają 5 ciężarówek na godzinę. Bez kolejki przepuszczane są również m.in. transporty humanitarne i wojskowe.

Natomiast w Korczowej protest polskich przewoźników rozpoczął się 6 listopada br. Jest on prowadzony również w woj. lubelskim na przejściu w Hrebennem i do niedawna w Dorohusku. Protestujący domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego, zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenia ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

Poleć
Udostępnij