Tranzyt towarów rolnych z Ukrainy. Wkrótce dołącza port w Kołobrzegu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Inga Domurat PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2023,15:45 Aktualizacja: 24-04-2023,15:49
A A A

28 kwietnia br. do portów państwowych dołączymy pierwszy port samorządowy w Kołobrzegu dla tranzytu towarów rolnych z Ukrainy – poinformował w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Od piątku możliwy jest tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez Polskę na podstawie przepisów unijnych o tranzycie zewnętrznym albo na podstawie konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej, sporządzonej w Interlaken, pod warunkiem, że tranzyt przez nasz kraj zakończy się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu lub Szczecinie lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak poinformował w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, Port Morski Kołobrzeg będzie pierwszym portem samorządowym, przez który odbywać się będzie tranzyt produktów rolnych z Ukrainy.

krir, samorząd rolniczy, cpk, port zbożowy, rynek zbóż

KRIR postuluje: Port zbożowy zamiast CPK

Zamiast inwestycji w Centralny Port Komunikacyjny (CPK), czyli megalotnisko z całą infrastrukturą, samorząd rolniczy proponuje skierowanie tych środków na budowę portu zbożowego. Jak przekonuje Krajowa Rada Izb Rolniczych, w związku z coraz...

„Informuję, że z dniem 28 kwietnia do portów państwowych dołączymy pierwszy port samorządowy w Kołobrzegu dla tranzytu z UA. Jednocześnie KAS jest otwarty do rozmowy o uruchomieniu magazynu czasowego składowania” – napisał szef MRiT.

Zgodnie z informacją przekazaną PAP przez prezesa zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg Artura Lijewskiego, rocznie port może przeładować 300 tys. ton produktów z Ukrainy. W 2022 r. przyjął ich 80 tys. ton, a w tym roku ok. 25 tys. ton.

Port Morski Kołobrzeg jest portem handlowo-rybackim, pełni też funkcję pasażerską. Terminal przeładunkowy portu kołobrzeskiego udostępnia kontrahentom pięć krytych magazynów o łącznej powierzchni 6 tys. m kw. oraz place składowe o powierzchni 40 tys. m kw. posiadające certyfikat HACCAP, bocznicę kolejową o długości 621 m, dwa elewatory zbożowe o łącznej pojemności 5 tys. 905 ton oraz nabrzeża portowe o łącznej długości 668 m. Do portu mogą wpływać jednostki o długości do 100 m, szerokości do 15 m i zanurzeniu do 5,5 m.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu