To już ostatnia szansa na zgłaszanie kandydatów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2015,10:55 Aktualizacja: 10-05-2015,13:36
A A A

Najbliższy poniedziałek jest ostatnim dniem, do kiedy można zgłaszać kandydatów w wyborach do izb rolniczych. Wbrew obiegowym opiniom, samorząd rolniczy ma dziś wiele do powiedzenia.

Zgodnie z prawem, izby mogą swoimi opiniami wpływać m.in. na na projekty rządowych uchwał, podział dopłat unijnych czy przeznaczenie terenów rolnych na inwestycje.

Kto może wystartować w wyborach do rad powiatowych izb rolniczych, które odbędą się 31 maja? Aby zostać kandydatem trzeba być rolnikiem i zebrać co najmniej 50 podpisów poparcia - dokumenty składa się w komisjach wyborczych - ich siedziby są zwykle w urzędach gmin - informuje Polskie Radio Rzeszów.

wybory_podatek_rolny

Wybory do izb. Klucz to płacenie podatku rolnego

Przed zaplanowanymi na ostatni dzień maja wyborami do walnych zgromadzeń izb rolniczych wśród farmerów rodzą się pytania. Najważniejsze i najczęściej powtarzające się dotyczy biernego i czynnego prawa wyborczego w tego rodzaju...
Na Podkarpaciu wybory do izby to zawsze ważne wydarzenie. Zwłaszcza, że z każdej gminy (w zależności od wielkości gruntów rolnych) wybierany jest jeden lub dwóch członków izby.

Głosować w wyborach mogą rolnicy, którzy posiadają co najmniej hektar ziemi. W województwie podkarpackim takich gospodarstw jest ok. 180 tysięcy - podaje rzeszowska rozgłośnia.

Łącznie w regionie wybranych będzie 275 członków izby, którzy zbierając się w powiatach delegują po dwie osoby na zjazd wojewódzki. Ten z kolei wybierze zarząd wojewódzki izby, który później poprzez delagatów zdecyduje o wyborze władz Krajowej Rady Izb Rolniczych. 

To najważniejsze daty

Zgodnie z uchwałą podjętą w listopadzie 2014 r. przez Krajową Radę Izb Rolniczych w sprawie zarządzenia wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych określono szczegółowy terminarz związany z przeprowadzeniem wyborów.

Wybory do izb za pasem. Kto może startować?

Wybory do izb rolniczych zbliżają się wielkimi krokami. Kto może być kandydatem? Co trzeba zrobić, by stanąć w wyborcze szranki? Izby rolnicze to na pewno jeden z filarów samorządu tej branży. Tym samym wybory do walnych zgromadzeń tych izb...
Do 11 maja następuje zgłaszanie kandydatów na członków rad powiatowych izby rolniczej do komisji okręgowych w celu zarejestrowania, a najpóźniej 17 maja następuje udostępnienie do wglądu spisu członków izby rolniczej uprawnionych do udziału w głosowaniu.

Najpóźniej 21 maja następuje podanie do wiadomości członków izby rolniczej listy kandydatów na członków rad powiatowych w poszczególnych okręgach wyborczych, a do północy 30 maja musi się odbyć dostarczenie komisji okręgowej lub komisji obwodowej spisu członków izby rolniczej uprawnionych do udziału w głosowaniu, a także przekazanie przez komisje okręgowe kart do głosowania komisjom obwodowym.

Głosowanie 31 maja będzie trwało od godz. 8 do 18, a najpóźniej 21 czerwca nastąpi zwołanie przez zarząd izby rolniczej pierwszych posiedzeń rad powiatowych. Najpóźniej w dniu 12 lipca następuje zwołanie przez zarząd izby rolniczej pierwszego posiedzenia nowo wybranego walnego zgromadzenia. Więcej o wyborach można przeczytać tutaj

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement