Tną płatności obszarowe. RPO interweniuje, a resort dostrzega problem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-10-2017,17:40 Aktualizacja: 05-10-2017,18:04
A A A

Będą zmiany w przepisach dotyczących między innymi mechanizmu redukcji płatności obszarowej. Resort rolnictwa poinformował, że prace legislacyjne toczą się obecnie na unijnym szczeblu.

Redukcja płatności dotyczy w praktyce największych gospodarstw. Cięcia polegają na zmniejszeniu jednolitej płatności obszarowej o co najmniej 5 proc. w odniesieniu do części kwoty przekraczającej 150 tys. euro.

dopłaty, Jednolita płatność obszarowa, ARiMR, rolnictwo, pieniądze

Dopłaty za 2017 rok. Wiemy, kto ile dostanie

Blisko 14,7 mld zł jest przeznaczone na dopłaty wypłat bezpośrednich za 2017 r. Podstawowa dopłata - jednolita płatność obszarowa - wyniesie 461,55 zł za hektar - poinformował w piątek resort rolnictwa. Europejski Bank Centralny opublikował w...

"Państwa członkowskie mogły wprowadzić również zasadę odliczania kosztów pracy od kwoty płatności podlegającej redukcji. Polski rząd zdecydował się na wprowadzenie maksymalnej, a więc stuprocentowej redukcji płatności po przekroczeniu określonej przepisami unijnymi kwoty. Nie wprowadzono natomiast zasady odliczania kosztów pracy od kwoty podlegającej redukcji. Decyzja w tym zakresie została notyfikowana w lipcu 2014 r." - przypomina Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Adam Bodnar zajmuje się sprawą bowiem spółdzielnie rolnicze złożyły do niego wiele skarg. Ich członkowie uważają, że opisane rozwiązanie jest bardzo niekorzystne dla podmiotów prowadzących kolektywną działalność. RPO podnosił też tą kwestię w wystąpieniach do ministerstwa rolnictwa, w których wyrażał "poważne wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnych zasad równości i sprawiedliwości społecznej".

W odpowiedzi resort przyznał, że dostrzega problem. "Rozwiązaniem byłoby wprowadzenie mechanizmu odliczania kosztów pracy od kwoty płatności podlegającej redukcji. Uwzględniałoby to specyfikę takich podmiotów, jak spółdzielnie rolnicze, które de facto zrzeszają większą liczbę małych gospodarstw i nie mogą być zrównane z dużymi podmiotami, których powinna dotyczyć redukcja" - wskazuje biuro RPO.

agro ubezpieczenia, ubezpieczenie upraw, ubezpieczenie zwierząt, Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych

Rząd będzie więcej dopłacać do ochrony upraw i zwierząt

W tym roku na ubezpieczenia rolników trafi blisko 500 milionów złotych. W perspektywie najbliższych trzech lat dopłaty rządowe do ochrony upraw i hodowli mogą sięgnąć 1,8 mld zł. - Tylko 10 proc. upraw jest obecnie ubezpieczonych. To...

Resort rolnictwa zwrócił się w tej sprawie do Komisji Europejskiej, która wskazała jednak, że przepisy unijne nie umożliwiają zmiany zadeklarowanego przez państwa członkowskie sposobu redukcji po upływie ostatecznego terminu do notyfikowania takiej decyzji. Ten upłynął 1 sierpnia 2014 r.

W ostatnim piśmie skierowanym do RPO, minister Krzysztof Jurgiel poinformował, że na unijnym forum nadal trwają prace nad rozporządzeniem zmieniającym pakiet rozporządzeń (w tym nr 1307/2013) regulujące kwestię mechanizmu redukcji płatności. Nowe prawo ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

"Polska na każdym etapie prac legislacyjnych zabiega, aby w rozporządzeniu nr 1307/2013 został dodany przepis, który jednoznacznie umożliwiałby państwom członkowskim zmianę sposobu wdrożenia mechanizmu redukcji płatności, niezależnie od konsekwencji tej decyzji dla pułapów krajowych" - zapewnił szef resortu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu