Tak kiedyś wyglądały wykopki. Piękna historia wsi sprzed lat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Budkiewicz PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-09-2018,9:00 Aktualizacja: 02-09-2018,9:03
A A A

Widowisko obrzędowe "A w polu robota" w wykonaniu Zespołu Kurpiowskiego Pod Borem z Zawad oraz pokazy tradycyjnych metod zbioru ziemniaków to atrakcje przygotowane przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w ramach plenerowej imprezy "Wykopki w skansenie", która odbędzie się 2 września.

Wszystkie prace polowe będą prezentowane w naturalnej scenerii, na polach w sąsiedztwie muzealnych zagród.

Pokazom towarzyszyć będą inscenizacje z życia wsi w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.

ziemniaki, przyczepa, ciągnik

Ochrona ziemniaka przed zarazą i alternariozą

Zgodnie, z obowiązującymi od 1 stycznia 2014 roku przepisami o integrowanej ochronie przed agrofagami, do zwalczania zarówno alternariozy, jak i zarazy ziemniaka należy wykorzystywać wszystkie dostępne metody ochrony, a więc agrotechniczną,...
- W czasie organizowanych pokazów staramy się prezentować dawne codzienne życie wsi w ciągu całego roku i tradycyjne zajęcia gospodarskie. Ostatnio były to żniwa. Tym razem pokażemy jesienne prace polowe, zwłaszcza te związane z wykopkami, wykopywanie ziemniaków za pomocą motyk i kopaczką konną, a także ich sortowanie. Będzie także kiermasz produktów regionalnych i rzemiosła ludowego - powiedział dyrektor sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej Jan Rzeszotarski.

W trakcie pokazów zobaczyć będzie można m.in. przędzenie wełny na kołowrotku, łuskania fasoli, a także połączone z degustacją prezentacje wyrobu masła, tłoczenia oleju, kiszenia kapusty czy ogórków i wyciskania soków z owoców.

Będą pokazy kowalstwa, szewstwa, plecionkarstwa oraz warsztaty wycinanki i wykonywania ozdób ze słomy. Zaplanowano również ognisko z pieczeniem ziemniaków.

park etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, kujawsko-pomorskie, historia

W tym miejscu czas jakby się zatrzymał. Zobacz wyjątkową wieś

Planując wakacyjną wycieczkę na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, warto odwiedzić poświęcony menonitom (olędrom) park etnograficzny w Wielkiej Nieszawce w powiecie toruńskim. "To nasza nowa, oryginalna atrakcja turystyczna....

Jak informuje Muzeum Wsi Mazowieckiej, oprócz kilkunastu zagród wiejskich z przełomu XIX i XX wieku, jak np. z Czermnej, Dzierzążni, Ligówka, Rempina czy Izdebnej, odwiedzający sierpecki skansen w najbliższą niedzielę będą mogli zwiedzić dwór z Uniszek Zawadzkich, gdzie znajduje się ekspozycja prezentująca życie rodziny ziemiańskiej. W XIII-wiecznym kościele z Drążdżewa odprawiona zostanie msza święta w intencji rolników.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu działa od lat 70. XX wieku. Obecnie zajmuje ok. 60 ha. Najstarszym z prezentowanych tam obiektów jest chałupa drobno szlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r.

W skansenie jest także amfiteatr, budynek wstawienniczy oraz stajnia. Dostępna jest również ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z ponad stu gatunkami i odmianami drzew oraz krzewów. Od 2015 r. działa także nowoczesny kompleks rekreacyjny z hotelem.

W plenerach i wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej powstawały znane filmy, jak np. "Ogniem i Mieczem", "Szwadron", "Pan Tadeusz" oraz "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement