Szykują się duże podwyżki cen paliw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-12-2016,8:30 Aktualizacja: 04-12-2016,8:31
A A A

Polscy kierowcy mogą mieć powody do zmartwienia. W grudniu, przynajmniej na niektórych stacjach, ceny paliw mogą się otrzeć o dawno niewidziane poziomy.

Cena 5 zł za litr benzyny jest możliwa - uważają eksperci rynku paliw.

Wszystko to za sprawą decyzji Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), która zdecydowała o ograniczeniu produkcji o 1,2 mln baryłek dziennie.

ścieki, paliwo, olej napędowy, biopaliwo, usa, Pacific Northwest National Laboratory

Amerykanie przerabiają ścieki na paliwo

Amerykańscy naukowcy z Departamentu Energii USA opracowali sposób pozwalający przerabiać ścieków w paliwo. Demonstracyjna przetwarzalnia zostanie otwarta w 2018 roku w Kanadzie.    Stworzona przez naukowców z Pacific...
Jak podkreślają analitycy BM Reflex, choć decyzja była oczekiwana od września, kiedy to OPEC wstępnie zadeklarowała konieczność cięcia wydobycia, by zatrzymać spadek cen ropy naftowej i zbilansować rynek, to jednak jeszcze we wtorek było wiele wątpliwości, czy Organizacja zdoła się porozumieć.

Ostatecznie decyzja jednak zapadła, a to gwałtownie przełożyło się na ceny ropy na rynkach światowych i ceny paliw w kraju. Do tego minister energetyki Rosji poinformował, że począwszy od stycznia jego kraj zmniejszy produkcję łącznie o 300 tys. baryłek dziennie.

W Polsce decyzje te przełożyły się już na ceny hurtowe. O ile ceny benzyny wzrosły na koniec tygodnia już o około 14 groszy na litrze netto, to w przypadku diesla znaczące podwyżki cen w hurcie dopiero odnotujemy.

paweł szałamacha, pakiet paliwowy, Europejski Kongres Gospodarczy

Pakiet paliwowy mocno zasili budżet państwa

Nawet 2,5 mld zł rocznie wpłynie dodatkowo do budżetu dzięki pakietowi paliwowemu, który we wtorek ma przyjąć rząd – powiedział na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach minister finansów Paweł Szałamacha. Szef resortu...
Zmiany te na stacjach paliw jeszcze nie znalazły odzwierciedlenia.

"Zmiany cen detalicznych odnotowane na stacjach w tym tygodniu to przełożenie wcześniejszych podwyżek z hurtu. Średnio ceny wzrosły o około 5 groszy na litrze. W kolejnym tygodniu czekają nas dalsze skokowe podwyżki cen, do co najmniej 10-15 groszy na litrze benzyny i 8-12 groszy na litrze oleju napędowego. W przyszłym tygodniu ceny na stacjach osiągną najwyższy poziom w tym roku i przekroczą maksimum z końca października tego roku" - uważają analitycy Refleksu.

Jakub Bogucki oraz Grzegorz Maziak z e-petrol.pl nie maja wątpliwości, że ceny detaliczne także pójdą w górę.

"Niestety w tym roku św. Mikołaj nie przyniesie prezentu w postaci niższych kosztów tankowania. W okresie między 5 i 11 grudnia 2016 spodziewamy się, że Pb98 ulokuje się w przedziale 4,85-4,99 zł/l, a w przypadku zwykłej benzyny Pb95 - 4,51-4,65 zł/l. Olej napędowy również będzie drożeć. Jego średnia cena wyniesie 4,40-4,51 zł/l. Trudno w tej sytuacji oczekiwać innej zmiany także w przypadku autogazu. Paliwo to znajdzie się w przedziale 2,23-2,32 zł/l" - napisali w piątkowym komentarzu.

Ich zdaniem możliwe jest, że przynajmniej na niektórych stacjach w grudniu - choć może jeszcze nie w nadchodzącym tygodniu - ceny będą mogły otrzeć się o dawno zapomniane poziomy, o ile sytuacja nie ulegnie zmianie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj