Szydło będzie rozmawiać z Jurgielem o sytuacji w stadninie w Janowie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2016,13:35 Aktualizacja: 04-04-2016,14:25
A A A

Będę rozmawiać z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem w sprawie sytuacji w stadninie koni w Janowie Podlaskim - zapowiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło.

Podczas konferencji prasowej w Szczecinie szefowa rządu była pytana o sytuację w stadninie koni w Janowie Podlaskim, gdzie w nocy z piątku na sobotę padła trzecia klacz - Amra. Władze stadniny zawiadomiły prokuraturę. - Po powrocie jestem umówiona na rozmowę z panem ministrem Jurgielem, więc wtedy będę mogła coś więcej powiedzieć - odpowiedziała Szydło.

konie, stadnina, Janów Podlaski, ANR, Krzysztof Jurgiel, MRiRW

Padła kolejna klacz w Janowie Podlaskim. Sprawa do prokuratury

Klacz Amra, przebywająca w ramach dzierżawy w stadninie koni w Janowie Podlaskim, padła w nocy z piątku na sobotę, prawdopodobnie z powodu martwicy jelit. Władze stadniny zawiadomiły prokuraturę. O osobisty nadzór nad sprawą do Prokuratora...

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Lublinie. Prokurator Agnieszka Kępka z Prokuratury Okręgowej w Lublinie powiedziała PAP, że w poniedziałek zostanie przeprowadzona sekcja zwłok klaczy, która ma wykazać przyczyny jej śmierci. Kępka dodała, że zabezpieczone zostały też próbki pasz, przesłuchani świadkowie.

Jurgiel w sobotnim oświadczeniu przekazanym PAP napisał, że "szczegółowe okoliczności zdarzeń i jak wszystko wskazuje taka sama, w każdym przypadku, przyczyna zgonu rodzą uzasadnione podejrzenie, że padnięcie klaczy, powodujące olbrzymie straty dla Skarbu Państwa i uderzające w prestiż cieszącej się wielką renomą stadniny, to efekt celowego działania osób trzecich".

"Na wniosek prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych i Dyrekcji stadniny w Janowie Podlaskim skierowałem do Prokuratora Generalnego prośbę o objęcie tej bulwersującej sprawy osobistym nadzorem. Zależy mi na drobiazgowym i rzetelnym przeprowadzeniu śledztwa oraz wykryciu sprawców bądź sprawcy zgonów klaczy" - dodał szef resortu rolnictwa.

Klacz Amra, przebywająca w ramach dzierżawy w stadninie koni w Janowie Podlaskim, padła w nocy z piątku na sobotę. Według dotychczasowych ustaleń, została przewieziona do kliniki koni SGGW w Warszawie, poddana została operacji, ale nie udało się jej uratować. Prawdopodobną przyczyną śmierci był skręt jelit, prowadzący do ich martwicy.
stadnina koni w janowie podlaskim, waldemar humięcki, agencja nieruchomości rolnych

Dlaczego padła Preria? ANR i prokuratura wyjaśniają

Wyjaśnienie okoliczności i przyczyn śmierci klaczy Preria w stadninie w Janowie Podlaskim (Lubelskie) zapowiedział Waldemar Humięcki, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych. Sprawą zajmuje się też prokuratura.    - Prowadzimy postępowanie...

Sprawa padłej klaczy Amry, podobnie jak padłej 17 marca klaczy Prerii została dołączona do śledztwa prowadzonego przez tę prokuraturę, dotyczącego przestępstwa niegospodarności, jakiego miały się dopuścić poprzednie władze stadniny.

Jak dodała Kępka, prokuratura planuje wyłączyć sprawę śmierci klaczy do odrębnego postępowania. Obejmie ono także sprawę padłej w październiku 2015 r. (w podobnych okolicznościach, z powodu skrętu jelit) klaczy Pianissima.

Śmierć Pianissimy, której wartość Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) wyceniła na 3 mln euro, była jednym z powodów odwołania ze stanowiska długoletniego szefa stadniny Marka Treli.

Preria i Amra należały do stadniny koni Halsdon Arabians, której właścicielką jest stała bywalczyni dorocznej aukcji koni arabskich Pride of Poland w Janowie Podlaskim Shirley Watts (żona perkusisty The Rolling Stones). Oba konie zostały niegdyś kupione przez Watts właśnie na aukcjach w Janowie.

W stadninie w Janowie Podlaskim - jak podają media - są jeszcze dwie klacze ze stadniny Halsdon Arabians, które mają się wyźrebić w maju i czerwcu. Jak informowały media, ich właścicielka nie wyklucza, że później zabierze klacze z Janowa.
Stadnina Koni w Janowie Podlaskim, stadnna koni w Michałowie, agencja nieruchomości rolnych

Doniesienie do prokuratury w sprawie nieprawidłowości w stadninach

Agencja Nieruchomości Rolnych złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie nieprawidłowości w stadninach koni arabskich w Janowie Podlaskim i Michałowie - poinformował we wtorek Krzysztof Jurgiel, minister...

Z kolei Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny poinformował, że nie będzie obejmował osobistym nadzorem śledztwa w sprawie śmierc klaczy. - Otrzymałem pismo od ministra Jurgiela, zapoznałem się z tym pismem, rozmawiałem z ministrem Jurgielem, ale po analizie sprawy uznałem, że nie będę obejmował tego postępowania osobistym nadzorem, dlatego że we wtorek nad Prokuraturą Regionalną w Lublinie obejmie kierownictwo nowa szefowa i, wspólnie ze swoim zastępcą, to oni będą nadzorować to postępowanie - powiedział Ziobro.

Minister dodał, że ma zaufanie do swego wyboru personalnego. - Sądzę, że jest to wystarczające, aby na szczeblu prokuratury regionalnej ta sprawa była nadzorowana. Otrzymałem wstępne informacje na temat tego postępowania. Jest ono bardzo szeroko prowadzone pod kątem różnych wersji wydarzeń, które są badane co do tego co się stało w tej stadninie - zakończył Ziobro.

Poleć
Udostępnij