Szerszeń azjatycki coraz bliżej Polski. Jest wielki i groźny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
13-06-2019,15:05 Aktualizacja: 13-06-2019,15:11
A A A

Już tego lata w Polsce może pojawić się szerszeń azjatycki. To wielki owad, którego jad jest śmiertelnie niebezpieczny dla ludzi i zwierząt.

Po raz pierwszy w Europie pierwszy pojawił się w 2004 we Francji, gdzie prawdopodobnie dotarł z transportem chińskiej porcelany. Teraz co roku zwiększa swój zasięg średnio o 100 km - informuje "Dziennik Zachodni".

pszczoły, owady zapylające, badania, miód

Miliony pszczół nie przetrwały zimy. Alarmujące dane

Liczba pszczelich kolonii zmniejszyła się o 16 proc. na przełomie 2017 i 2018 roku - wynika z międzynarodowej ankiety przeprowadzonej w 36 krajach przez brytyjski University of Strathclyde. Badanie wśród ponad 25,3 tys. pszczelarzy w 36...

Szerszeń azjatycki jest już w Niemczech i wkrótce może trafić również do naszego kraju. Jest to gatunek z rodziny osowatych, będący jednocześnie największym szerszeniem na świecie - ma 2,5-4,5 centymetrów długości, zaś rozpiętość skrzydeł sięga ponad 7,5 cm.

Owad jest jest śmiertelnie niebezpieczny dla człowieka, ze względu na reakcję alergiczną, którą wywołuje jego jad. Z tego powodu tylko w Japonii umiera 40 osób rocznie. Użądlenie szerszenia może skończyć się śmiercią również zdrowej osoby - zależne jest to od ilości wstrzykniętego jadu.

Szerszenie te atakują również pszczoły, co odbija się na przemyśle pszczelarskim oraz ekosystemie i bioróżnorodności. Jeden osobnik może wykonać 10 lotów w ciągu dnia, za każdym razem atakując jedną pszczołę.

Naukowcy z Francji przeprowadzają liczne badania, które mają na celu ograniczanie ekspansji szerszeni azjatyckich. Niestety, kolonii owadów jest już na tyle dużo, że z całą pewnością nie da się ich wypędzić z Europy.
 

źródło: "Dziennik Zachodni"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement