Strategia Wizja Zero: mniej wypadków i lepsze warunki pracy rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Radosław Jankiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2019,8:45 Aktualizacja: 14-06-2019,9:20
A A A

Mniej wypadków i lepsze warunki pracy oraz poprawa zdrowia rolników to cel Strategii "Wizja Zero", którą zainaugurowano w resorcie rolnictwa.

Jak tłumaczy MRiRW, Strategia Wizji Zero opiera się na przekonaniu, że wypadki przy pracy oraz choroby zawodowe można wyeliminować, jeśli zastosuje się odpowiednią strategię prewencji.

krus, odszkodowanie za wypadek, przetwarzanie płodów rolnych, sąd najwyższy

Za taki wypadek odszkodowanie z KRUS nie należy się

Ubezpieczona w KRUS gospodyni upadła na schodach podczas przenoszenia na terenie gospodarstwa rolnego słoików z ogórkami do zakiszenia. Kobiecie odmówiono jednak wypłaty odszkodowania. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego...

Aleksandra Hadzik, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w rozmowie z PAP podkreśliła, że celem Strategii jest osiągnięcie zerowej liczby wypadków w rolnictwie i zupełne wyeliminowanie chorób zawodowych.

- Od początku istnienia (KRUS - PAP) dbamy o bezpieczeństwo, o zdrowie naszych rolników - uczymy bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym. Od lat 90-tych liczba wypadków spadła ponad 70 proc., spadła także liczba wypadków śmiertelnych. "Wizja Zero" jest o tyle ciekawa, ponieważ poszerza to nasze działania o tzw. dobrostan, czyli zadowolenie z życia, szczęście - tłumaczyła prezes.

Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa mówił, że praktyki, które znalazły się w SWZ są już obecne w Polsce. Podkreślił, że jest realizowana w wielkiej skali - w skali jednego z największych sektorów rolniczych w Europie.

Jak wyjaśnił Strategia to szereg kompleksowych działań wokół bezpieczeństwa, zdrowia i dobrostanu w sektorze rolniczym.

wypadki podczas prac polowych, wypadki w rolnictwie, krus, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Te dane porażają. Wiele ofiar wypadków w rolnictwie było pijanych

Główną przyczyną ponad 120 wypadków podczas pracy rolniczej w 2018 roku była nietrzeźwość lub jej wykonywanie pod wpływem środków odurzających i substancji psychoaktywnych - podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia...

- U nas spada liczba wypadków - śmiertelnych i innych uszkodzeń - i to jest efekt i zasługa prewencji, to co KRUS z wielkim poświęceniem i z wielkim nakładem kosztów czyni od wielu lat - zaznaczył polityk.

- Kampania Wizja Zero wystartowała w 2017 r. w Singapurze - to była pierwsza międzynarodowa kampania prewencyjna, którą zainicjowała ISSA (ang. International Social Security Association). Naszym celem jest popularyzowanie idei, że świat bez wypadków przy pracy jest możliwy - wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, ale staramy się iść w tę stronę. Po to mamy tzw. siedem złotych zasad - powiedział Bernd Treichel, przedstawiciel ISSA.

Złote zasady Strategii Wizji Zero to: "zaangażuj się; zidentyfikuj zagrożenia; zdefiniuj cele; bądź dobrze zorganizowany; zadbaj o bezpieczne otoczenie w gospodarstwie; poszerzaj wiedzę na temat BHP i daj dobry przykład innym".

Resort rolnictwa poinformował, że "Wizja Zero" to światowa strategia prewencji w dziedzinie bezpieczeństwa pracy w sektorze rolniczym, wdrażana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zabezpieczenia Społecznego-ISSA, do którego KRUS należy od 1991 roku, a od 2007 roku, prowadzi w jego ramach Międzynarodową Sekcję ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu