Starostowie przekażą CPK dane związane z nieruchomościami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-12-2020,14:25 Aktualizacja: 09-12-2020,14:30
A A A

Przedstawiciele spółki Centralny Port Komunikacyjny podpisali porozumienia ze starostami powiatów: sochaczewskiego, żyrardowskiego i grodziskiego w sprawie pozyskiwania danych geodezyjnych i kartograficznych z ich zasobów. Mają obowiązywać do końca 2023 r.

Spółka przekazała, że w spotkaniu (w formie telekonferencji) uczestniczył Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK, Mikołaj Wild, prezes spółki CPK oraz Patryk Demski, członek zarządu CPK ds. nieruchomości.

Centralny Port Komunikacyjny, gmina baranów,wykup ziemi od rolników, marcin horała

Rząd czeka na chętnych, którzy chcą sprzedać grunty pod lotnisko

Zainteresowani sprzedażą gruntów z wyznaczonego obszaru pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego mogą zgłaszać się do spółki - poinformował Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK. - Tak, jak...

Ze strony samorządowej porozumienia zostały zawarte w imieniu Jolanty Gonty, Krzysztofa Dziwisza i Marka Wieżbickiego - odpowiednio starostów sochaczewskiego, żyrardowskiego oraz grodziskiego.

- Zawarte porozumienia będą obowiązywały do końca 2023 r., podobnie jak uruchomiony w ubiegłym tygodniu Program Dobrowolnych Nabyć, w ramach którego otrzymaliśmy już pierwsze zgłoszenia od właścicieli zainteresowanych sprzedażą nieruchomości. Jest to istotny krok w procesie nabywania nieruchomości i planowania przestrzennego związanego z budową nowego lotniska i węzła kolejowego - powiedział Horała.

Wild z kolei wskazał, że spółka będzie korzystać z danych kartograficznych i geodezyjnych od powiatów podczas pozyskiwania gruntów pod budowę Portu Solidarność.

Spółka przypomniała, że zgodnie z założeniami Programu Dobrowolnych Nabyć, "osoby zainteresowane szybką sprzedażą nieruchomości na rzecz CPK, które nie chcą w niepewności czekać na decyzję lokalizacyjną i wywłaszczenie, będą mogły zbyć ziemię wcześniej, otrzymując cenę opartą o jej wartość rynkową".

Centralny Port Komunikacyjny, marcin horała, gmina baranów

Wykupią ziemię od rolników pod lotnisko. Dopłacą później?

Wzrost wartości ziemi wykupionej pod potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) miałby owocować dopłatą dla obecnych właścicieli. To szykowana zachęta, by gospodarze chętniej sprzedawali swoje grunty. Jedna z flagowych inwestycji rządzących...

"W każdym przypadku wartość nieruchomości będzie określana w formie operatu szacunkowego, sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego" - wskazano.

Od 2 grudnia na stronie Programu Dobrowolnych Nabyć znajduje się specjalny formularz, na którym zainteresowani właściciele nieruchomości mogą zgłaszać chęć zbycia gruntów. Każda osoba powinna zaznaczyć, czy jest zainteresowana jedynie sprzedażą nieruchomości, czy również jej zamianą, a jeśli tak, to jakie nieruchomości ją interesują.

Dotychczas do spółki CPK wpłynęło 30 zgłoszeń od mieszkańców zainteresowanych sprzedażą nieruchomości.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach projektu na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj