Stadnina ma kłopoty przez... suszę. Resort odpowiada posłowi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2019,14:00 Aktualizacja: 16-02-2019,14:16
A A A

Niespotykana od lat susza - to główny powód słabych wyników finansowych stadniny koni w Janowie Podlaskim. Tak ministerstwo rolnictwa odpowiada na interpelację Krzysztofa Brejzy, posła PO.

Polityk opozycji w piśmie skierowanym do Jana Krzysztofa Ardanowskiego, szefa resortu chciał poznać przyczyny kiepskiej kondycji finansowej stadniny - informuje portal tvn24.pl

Stadnina Koni Janów Podlaski, Janów Podlaski, hodowla koni, kowr, hodowla koni, aukcja Pride of Poland

Stadnina nie straciła płynności finansowej, ale dobrze nie jest

Stadnina Koni Arabskich w Janowie Podlaskim nie straciła płynności finansowej, ale została zobowiązana do opracowania programu naprawczego, który ma być przedstawiony Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa. Rzecznik KOWR poinformował, że...

Ostatecznych danych jeszcze bowiem nie ma, ale według szacunków straty są liczone w milionach złotych. Jak poinformował w ubiegłym tygodniu portal rmf24.pl stadnina zakończyła ubiegły rok mając na minusie 3 mln złotych, czyli dwa razy więcej niż w 2017 roku.

Niewiele lepiej jest również podobno w stadninie w Michałowie, gdzie strata szacowana jest na około milion złotych.

"Sytuacja w SK Janów Podlaski związana jest z ogólną sytuacją w rolnictwie w 2018 r. i jest głównie efektem niespotykanej od lat suszy" - czytamy w odpowiedzi na interpelację, udzielonej przez wiceministra Szymona Giżyńskiego.

Wiceszef resortu rzypomina jednocześnie, że spółki należące do Skarbu Państwa nie mogą być beneficjentami pomocy wynikającej z realizacji programu przeciwdziałaniu skutkom suszy.

Stadnina mogła jednak korzystać ze środków PROW 2014-2020, wsparcia bezpośredniego oraz dofinansowania części kosztów ubezpieczenia upraw.

Jak poinformował Giżyński, w 2018 roku w ramach wsparcia bezpośredniego przyznano stadninie w Janowie 1,04 mln zł - w ramach PROW trochę ponad 19,1 tys. zł, a w ramach płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami ponad 7,8 tys. zł.

źródło: tvn24.pl

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE