Spółki wodne w kiepskiej sytuacji finansowej. Co na to resort?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-12-2020,8:10 Aktualizacja: 16-12-2020,8:16
A A A

Ministerstwo rolnictwa przyznaje, że wiele spółek wodnych jest w kiepskim finansowym położeniu. I chce zmienić przepisy tak, aby mogły skorzystać ze wsparcia z PROW.

Jakiś czas temu samorząd rolniczy w opisywanym przez nas wniosku do resortu podkreślał, że zarządy spółek wodnych pełnią funkcję społecznie i nie mają zdolności kredytowych. Dlatego często spółki nie mogą skorzystać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i dofinansować niezbędnych inwestycji.

spółki wodne, krir, pieniądze z prow, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

KRIR chce zmiany w PROW. Potrzebne wsparcie dla spółek wodnych

Żeby właściwie spełniać swoją rolę, spółki wodne powinny mieć odpowiedni sprzęt. A żeby go kupić, podmioty te potrzebują wsparcia. Tego dotyczy wystąpienie Krajowej Rady Izb Rolniczych. W ramach realizacji wniosku, jaki padł podczas V...

Wskazywał, żeby w przypadku zakupu maszyn w ramach PROW 2014-2020 umożliwić spółkom skorzystanie z 20-proc. zaliczki, a 80 proc. nakładów na inwestycje mogłoby być zabezpieczone kredytem pod nabyty sprzęt.

Teraz ministerialni urzędnicy, ustosunkowując się do wystąpienia podkreślili, że na podstawie ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej beneficjenci poddziałania 5.1. "Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" objętego PROW 2014-2020, mogą otrzymać zaliczkę w wysokości 50 proc. kwoty przyznanej pomocy.

Wypłata zaliczki może nastąpić pod warunkiem przedłożenia przez beneficjenta gwarancji bankowej na 100 proc. jej wysokości. Wymóg ustanowienia takiej gwarancji wynika bezpośrednio z przepisów unijnych i nie można od niego odstąpić w przepisach krajowych.

"Mając na uwadze, że wiele spółek wodnych oraz związków spółek wodnych znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i nie może skorzystać z pomocy w ramach poddziałania 5.1. Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi analizuje obowiązujące przepisy prawne pod kątem możliwości wprowadzenia zmian w tym instrumencie wsparcia, mających na celu ułatwienie ubiegania się o pomoc przez spółki wodne oraz ich związki" - podsumowuje resort.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj