Specjalny doradca wyliczy emeryturę i doradzi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-05-2017,11:20 Aktualizacja: 05-05-2017,11:49
A A A

W dwóch oddziałach ZUS - w Zabrzu i II w Warszawie - rusza pilotaż projektu doradcy emerytalnego, który ma wyjaśniać potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury oraz wyliczyć wysokość prognozowanego świadczenia.

W październiku wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny. Tym samym przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę.

emerytura, renta, KRUS, rolnicze emerytury, Kiedy rolnikowi przysługuje wypłata emerytury w pełnej wysokości?

KRUS wyjaśnia sprawę emerytur. To warto wiedzieć

Kiedy rolnikowi przysługuje wypłata emerytury w pełnej wysokości? Wyjaśnia to Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. "W ubezpieczeniu społecznym rolników generalną zasadą jest, iż wypłata emerytur i rent rolniczych ulega częściowemu...

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS podkreślił w piątek, że zakład od dłuższego czasu przygotowuje się na ten moment, wprowadzając zmiany w systemie informatycznym i starając się zapewnić zwiększonej liczbie klientów pełną informację dotyczącą indywidualnych uprawnień emerytalnych.

- Od lipca we wszystkich placówkach ZUS w kraju pojawi się 595 specjalnych doradców emerytalnych. Doradca wyjaśni klientom - potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak, by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient - zapowiedział rzecznik ZUS.

Poinformował, że właśnie rusza pilotaż projektu doradcy emerytalnego w II oddziale ZUS w Warszawie i oddziale w Zabrzu oraz jednostkach podległych tym oddziałom, których w sumie jest 10.

ziemia, grunty rolne, zakup ziemi, dzierżawa ziemi, ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, krir

Ziemia kupiona, emerytura... stracona

Pojawił się kolejny problem związany z dokonanymi w ubiegłym roku ograniczeniami w obrocie ziemią. Tym razem sprawa dotyczy... rolniczych emerytur.   Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych kwestia ta może mieć duże znaczenie dla wielu...

Celem pilotażu jest szczegółowe zweryfikowanie potrzeb informacyjnych klientów, którzy jeszcze w tym roku mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych z tytułu obniżonego wieku emerytalnego.

Klienci, którzy skorzystają z porad doradców (w pilotażu będzie ich 20), będą proszeni o wypełnienie ankiety. Wnioski z niej mają pomóc lepiej przygotować wprowadzenie doradców emerytalnych w całym kraju. Pilotaż ma potrwać do czerwca.

ZUS przypomniał w piątkowym komunikacie, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać 1 września.

1 października wchodzi w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To przywrócenie prawa do emerytury w wieku obowiązującym przed 2013 r.

Nie oznacza to obowiązku przejścia na emeryturę w momencie osiągnięcia odpowiedniego wieku. Decyzja należy do ubezpieczonego. Moment przejścia na emeryturę rzutuje na jej wysokość.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj