Setki pożarów traw, upraw i lasów każdego dnia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-08-2015,9:55 Aktualizacja: 18-08-2015,10:26
A A A

Plaga pożarów w woj. mazowieckim! - alarmuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Niestety, w innych regionach jest podobnie, bo nadal utrzymują się wysokie temperatury i susza.

Na Mazowszu tylko w poniedziałek 17 sierpnia strażacy odnotowali 215 pożarów traw i upraw, najwięcej w powiecie mińskim - 15, piaseczyńskim - 12, grodziskim - 10 i w samej Warszawie - 15.

Fala upałów sprawiła, że na terenach leśnych ściółka jest bardzo sucha i również tam dochodzi do wielu zdarzeń.

Od czerwca już 34 tys. pożarów, ponad 9,5 tys. dotyczy upraw

Od pierwszego czerwca strażacy gasili już ponad 34 tys. pożarów, w tym blisko 4 tys. lasów i ponad 9,5 tys. upraw. Rekordowa była miniona sobota, doszło wtedy do 1226 pożarów, w tym 577 w rolnictwie - powiedział PAP rzecznik...
W lasach w całym kraju ogłoszono stan zagrożenia pożarowego, w połowie województw jest to najwyższy stopień.

- To konsekwencja wysokiej temperatury, ale przede wszystkim braku opadów. Są nadleśnictwa, które ogłosiły zakaz wstępu do lasów. W weekend z powodu pożarów lasów i pól uprawnych strażacy interweniowali setki razy - informuje st. kpt. Karol Kierzkowski z KW PSP w Warszawie.

Tylko 17 sierpnia na terenie woj. mazowieckiego odnotowano 89 pożarów w lasach, najwięcej w powiecie wołomińskim - 11, węgrowskim - 6, mińskim - 5 oraz legionowskim - 5.

W całej Polsce od początku czerwca strażacy gasili już blisko 40 tys. pożarów, w tym blisko 4,5 tys. lasów i ponad 10 tys. upraw.

Leśnicy biją na alarm. Duże zagrożenie pożarowe w lasach

Sytuacja jest bardzo trudna, a pomóc może jedynie padający co najmniej kilka dni deszcz - przyznają leśnicy i podkreślają, że prognozy pogody nie napawają optymizmem. Meteorolodzy przewidują, że upalna pogoda utrzyma się w Polsce co najmniej...
Pożary lasów rozwijają się bardzo szybko, powodując zagrożenie dla ludzi przebywających w lesie oraz budynków sąsiadujących z terenami leśnymi.

Ze statystyk wynika, że najczęstszymi przyczynami pożarów w lasach są: palone w pobliżu lasu ogniska, niedopałki papierosów porzucone w lesie lub w pobliżu, nie dogaszone zapałki wyrzucane z przejeżdżających pojazdów, przerzuty ognia z palących się traw (w wyniku wypalania), iskry z pojazdów szynowych i innych oraz umyślne podpalenia.

Coraz więcej pożarów lasów to efekt działania podpalaczy. Tak było m.in. w przypadku pożaru lasu w Bobrku pod Oświęcimiem (woj. małopolskie), gdzie do akcji włączył się samolot gaśniczy.

- Do pożaru doszło przy drodze, tak by ten, który podpalił szybko mógł uciec - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" leśniczy Grzegorz Wrzesień. Podkreśla, że gdy dojechał na miejsce ogień sięgał dwóch metrów.

W ostatnich dniach w tym rejonie doszło do trzech groźnych pożarów lasów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj