Setki milionów złotych na pomoc rolnikom dotkniętym suszą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2015,10:10 Aktualizacja: 11-08-2015,10:35
A A A

Jeżeli sprawdzą się prognozy pogody mówiące o tym, że ekstremalnie wysokie temperatury utrzymają się jeszcze grubo ponad tydzień, to polskie rolnictwo czeka prawdziwa katastrofa.

Minister rolnictwa Marek Sawicki nie ukrywa, że w budżecie państwa na pomoc rolnikom trzeba będzie znaleźć dodatkowe kilkaset milionów złotych.

susza_zboze

Susza objęła milion hektarów gruntów rolnych

Nawet milion hektarów gruntów może być już objętych suszą - powiedział w poniedziałek PAP minister rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że na przełomie sierpnia i września resort będzie miał pełną wiedzę na temat strat spowodowanych suszą....
Mamy kolejny tydzień bardzo wysokich temperatur. O ile jeszcze w uprawach kukurydzy na wschód od Wisły - szczególnie w województwie lubelskim i we wschodniej części województwa mazowieckiego - ta susza nie była widoczna, o tyle w ostatnim tygodniu te regiony bardzo mocno ucierpiały. Praktycznie kukurydza czy warzywa uprawiane bez nawadniania mogą być stracone - tłumaczył we wtorek na antenie radiowej Trójki Marek Sawicki.

Kolejny raz zaapelował do władz samorządowych o pilne powoływanie komisji klęskowych, których zadaniem jest szacowanie strat w uprawach. Na tej podstawie będzie później przydzielana pomoc.

- Nie wszędzie takie komisje zostały powołane - przyznał minister i podkreślił, że samorządowcy nie powinni obawiać się uszczuplenia finansowego w lokalnych budżetach.

Pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę najprawdopodobniej będzie odbywała się na podstawie specjalnego rządowego programu. A to wymaga współpracy całego gabinetu premier Kopacz.

Przez suszę ceny żywności będą rosły

Jest sucho; z tego powodu należy spodziewać się wzrostu cen żywności - mówi PAP minister rolnictwa Marek Sawicki. Nie spodziewa się jednak, by ceny rosły "drastycznie". "Z pewnością nie będzie to poziom większy jak 5...
Sawicki zaapelował do wszystkich ministrów, aby już teraz zaczęli szukać środków rezerwowych, które mogą być przeznaczone na pomoc rolnikom.  

Kiedy rolnicy mogą spodziewać się wsparcia? Cała procedura może potrwać nawet kilka tygodni, bo jak się okazuje, pomoc trzeba będzie uzgadniać z Komisją Europejską.

To nie powinno jednak znacząco wydłużyć całej procedury, bo - jak zapewnia Sawicki - rozmowy będą toczyły się równolegle z przygotowywanym programem.

Wiadomo, że temat suszy ma być ważnym punktem dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów.

Sprawdź prognozę pogody na kolejne dni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement