Sejm ponownie nie zajmie się nową "piątką dla zwierząt"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Grzegorz Bruszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-11-2020,11:20 Aktualizacja: 10-11-2020,11:27
A A A

Nowy projekt tzw. piątki dla zwierząt nie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu - powiedziała we wtorek Anna Czerwińska, rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Wyraziła też nadzieję, że Jan Krzysztof Ardanowski nie ma zamiaru opuszczać klubu PiS.

W niedzielę Grzegorz Puda, minister rolnictwa w TVP1, powiedział że w nowej wersji projektu "piątki dla zwierząt" planowane jest powołana Inspekcji Ochrony Zwierząt, która będzie zajmowała się dobrostanem zwierząt, a która będzie ma podlegać MSWiA.

Jan Krzysztof Ardanowski, piątka dla zwerząt, ustawa o ochronie zwierząt, jacek sasin

Sasin: inicjatywa Ardanowskiego jest szkodliwa dla PiS i Polski

Inicjatywa posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego, zakładająca możliwość stworzenia nowego koła w Sejmie, jest niezwykle szkodliwą dla PiS i Zjednoczonej Prawicy - przekonuje Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych. Ardanowski,...

Z kolei mówiąc o drugim obszarze, który w nowym projekcie będzie dotyczyć ochrony zwierząt, szef resortu powiedział, że będzie w nim "to, co dotychczas było omawiane, dyskutowane, do czego rolnicy mogli wnosić swoje spostrzeżenia i poprawki".

Czerwińska pytana, czy nowy projekt tzw. piątki dla zwierząt trafi na posiedzenie Sejmu zaplanowane na 18-19 listopada, odpowiedziała: - Nie, ten projekt nie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu. W tej chwili, jak mówił już zarówno pan minister, jak i pan wiceminister rolnictwa, trwają prace nad nowym/starym projektem - powiedziała. Jak dodała, te prace mogą jeszcze "chwilę potrwać".

Tzw. piątkę dla zwierząt, czyli pięć propozycji dotyczących ochrony zwierząt, zaprezentował na początku września Jarosław Kaczyński, prezes PiS i Michał Moskal, szef Forum Młodych PiS.

Wśród propozycji znalazły się m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa, ograniczenie uboju rytualnego tylko na potrzeby krajowe.

Rolnicy chcą spotkania z premierem w sprawie piątki dla zwierząt

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) w imieniu rolników zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego, z prośbą o spotkanie. Jego tematem ma być nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt.  ...

Nowela została uchwalona przez Sejm, ale przeciwko niej w głosowaniu opowiedziało się m.in. 15 posłów PiS, którzy w konsekwencji zostali zawieszeni w prawach członka partii. Z kolei w Senacie przeciwko noweli zagłosowało m.in. 7 senatorów PiS. Konsekwencje wobec senatorów za złamanie partyjnej dyscypliny nie zostały jeszcze wyciągnięte.

Senat wprowadził do noweli ponad 30 poprawek. Wśród nich jest wyłączenie z ograniczeń uboju rytualnego drobiu - co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego.

Poprawki senackie miały być rozpatrywane na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa pod koniec października, jednak posiedzenie komisji zostało odwołane.

Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, poseł PiS zapowiedział, że część posłów z grupy, która została zawieszenie w prawach członków PiS za głosowanie przeciwko "piątce", jest zdeterminowana, aby utworzyć oddzielny byt polityczny w Sejmie w postaci koła.

Czerwińska, pytana w Sejmie, czy Ardanowski grozi odejściem z klubu razem z grupą posłów, powiedziała, że "słyszała wypowiedzi posła Ardanowskiego i wielokrotnie zapewniał, że nie ma takiego zamiaru i ma nadzieję, że tak się właśnie stanie".
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu