Sawicki broni osiągnięć rządu dotyczących rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-09-2015,14:40 Aktualizacja: 29-09-2015,15:15
A A A

Polska eksportuje żywność do 73 państw świata, a eksport w stosunku do 2005 roku wzrósł ponad trzykrotnie - podkreślił Marek Sawicki, minister rolnictwa. Dodał, że rolnicy osiągnęli ogromne sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.

Sawicki na konferencji prasowej w Sejmie bronił osiągnięć rządu koalicji PO-PSL i zaprzeczał krytycznym opiniom PiS na temat polskiego rolnictwa.

- Dynamika wzrostu eksportu za trudny 2014 rok, w którym mieliśmy embargo rosyjskie, ASF i kwestie związane z kryzysem na rynkach światowych i europejskich w cenach żywności, osiągnęła ponad 7,1 proc. - rozpoczął minister.

marek sawicki, jarosław kaczyński, andrzej duda

Sawicki: opozycja mówi nieprawdę o rolnictwie

Marek Sawicki ocenia, że mówienie rolnikom, że ostatnie osiem lat rządów koalicji PO-PSL, nie przyniosło rolnictwu nic dobrego, jest politycznym kłamstwem. Tak minister odniósł się do wypowiedzi prezesa PiS Jarosława...

Zaprzeczył tezom PiS, jakoby "kraj jest w ruinie, w ruinie i zgliszczach jest także polskie rolnictwo". Do gospodarzy zaapelował o uważne słuchanie obietnic polityków.

Według niego ocena stanu rolnictwa i wsi wyrażana przez Prawo i Sprawiedliwość przeczy pracy polskich rolników z ostatnich kilkunastu lat i ich zaangażowania w transformację, rozwój, modernizację gospodarstw i przetwórstwa. Rolnicy - jak podkreślił - osiągnęli ogromne sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.

Sawicki wskazał także, że budżet Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wyniósł 17,4 mld euro i skorzystało z niego 1,2 mln gospodarstw.

- Jeśli chodzi o wykorzystanie tych środków, to Polska zajmuje pozycję wicelidera. Zakontraktowaliśmy ponad 102 proc. alokacji środków finansowych na PROW 2007-2013. A wydaliśmy już prawie 93 proc. i do końca roku z pewnością wydamy 100 proc. - zaznaczył szef resortu.
marek sawicki, andrzej duda, wsparcie dla rolników, pomoc suszowa

Minister odpowiada prezydentowi: nie obiecuję gruszek na wierzbie

Marek Sawicki odniósł się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który zarzucił szefowi resortu rolnictwa, że w Brukseli nieskutecznie walczył o wsparcie dla naszych gospodarzy.   Komisja Europejska przeznaczyła we wtorek na...

Jak dodał, Polska w porównaniu z pozostałymi państwami UE znacząco wspiera młodych rolników. Wsparcie dla nich wzrosło o ponad 50 proc., dzięki czemu duża grupa mogła rozpocząć działalność.

- Chcę odnieść się do tez ogólnych, które konkurencja polityczna pod adresem rolnictwa próbuje przekazywać opinii publicznej. I myślę, że mamy ogromny problem i z Jarosławem Kaczyńskim, i z prezydentem Andrzejem Dudą, którzy mówiąc o rolnictwie, korzystają z pomocy doradców i ekspertów, którzy na rolnictwie się nie znają - powiedział minister.

Sawicki po raz kolejny powtórzył, że to prezydent Duda podpisał ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, gdzie - na wzór francuski i niemiecki - zabezpieczono ziemię przed wykupem przez cudzoziemców oraz krajową spekulacją.

Mówił też o powtarzanych obietnicach wyrównania dopłat bezpośrednich. Przypomniał, że w UE nie ma równych dopłat, a Polska za 2015 roku uzyskała blisko 246 euro do ha, przy 251 euro średniej europejskiej.

- Prezydent Andrzej Duda, w odróżnieniu od poprzedników, ani na dożynkach w Częstochowie, ani w Spale nie zaprosił mnie na rozmowę o rolnictwie, potraktował mnie jak zwyczajnego konkurenta politycznego, a przecież nawoływał do budowania zgody i porozumienia - ujawnił Sawicki.

- Byłem na wielu dożynkach prezydenckich i z prezydentem Lechem Kaczyńskim, i prezydentem Bronisławem Komorowskim. Każdy miał czas - godzinę, półtorej podyskutować o rolnictwie, dowiedzieć się czegoś, co aktualnie w rolnictwie jest najistotniejsze, najbardziej potrzebne, gdzie jest potrzebna pomoc pana prezydenta. Pan prezydent Duda nawet jednym słowem nie zająknął się, nie zaprosił na rozmowę - dodał szef resortu rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu