Samorząd wspiera produkcję karpia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Szczepanik PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-07-2018,10:05 Aktualizacja: 30-07-2018,10:12
A A A

Kilkanaście projektów wspierających produkcję ryb na łączną kwotę 1,8 mln złotych zgłoszono Rybackiej Lokalnej Grupie Działania "Opolszczyzna". Rybacy z regionu chcą wypromować karpia jako rybę goszczącą na stołach nie tylko w okresie świąt.

Konkurs ogłoszony przez RLGD "Opolszczyzna" jest częścią programu operacyjnego "Rybactwo i Morze" wspierającego produkcję ryb, jej spożywanie i turystykę rybacką. Jak zaznacza Antoni Konopka, wicemarszałek województwa opolskiego, choć jego region leży z dala od morza, to w dziedzinie produkcji ryby jest prawdziwą potęgą.

rybacy, ryby, rybołówstwo, liczba jednostek polskiej floty rybackiej

Rybacy będą mieli poważne problemy. Zaczyna brakować ryb

Rośnie globalne spożycie ryb. Już teraz przeciętny człowiek konsumuje ponad 20 kg ryb rocznie. Coraz większy popyt na ryby nie pozostaje bez wpływu na cały ekosystem. Co trzecie stado ryb jest już przeławiane. Najgorzej wygląda sytuacja na...

- Jeżeli chodzi o produkcję karpia, to jesteśmy na trzecim miejscu w kraju - mówił samorządowiec. Podkreślił, że Opolszczyzna ma duży potencjał, nie tylko jeśli chodzi o gospodarkę rybacką, ale też sport i turystykę wodną. Dodał, że na lokalne łowiska bardzo chętnie przyjeżdżają wędkarze z ościennych województw, a to pobudza branżę turystyczną.

- Pozostaje jeszcze kwestia promocji różnego rodzaju dań z karpia, które mogą stać się zdrową i smaczną alternatywą dla innych mięs i to nie tylko w czasie świątecznym - podkreśla wicemarszałek.

Władze samorządowe województwa podpisały pierwsze pięć umów o łącznej wartości blisko pół miliona złotych, których celem jest m.in. poprawa infrastruktury gospodarstw rybackich i promocja rybactwa. Wśród nich jest np. zakup sprzętu niezbędnego do hodowli ryb oraz działania promujące jej spożycie.

Samorządowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie stworzy w ramach projektu ekspozycję rybacką i zaplecze sanitarne kąpieliska w Nowych Siołkowicach, które zostało otwarte na początku lipca.

Ośrodek Kultury w Niemodlinie przygotowuje kolejną, 16. edycję Święta Karpia. W jego ramach odbędą się m.in. dwa konkursy satyryczne, konkurs kulinarny, zawody wędkarskie kobiet oraz międzypokoleniowe warsztaty kulinarne - oczywiście z karpiem w roli głównej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu