Są kolejne poprawki do ustawy ograniczającej handel w niedziele

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2017,13:25 Aktualizacja: 18-12-2017,13:47
A A A

Senat zaproponował poprawki do ustawy ograniczającej handel w niedziele. Doprecyzowują m.in. kwestie pracy w kwiaciarniach, piekarniach, cukierniach. Dokument trafi ponownie do Sejmu.  

Senatorowie opowiedział się za zmianami, które doprecyzowują kwestie sprzedaży w kwiaciarniach, piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach. Handel w tych pierwszych będzie w niedziele dozwolony, ale tylko wówczas, gdy przeważająca działalność polega na handlu kwiatami.

zakaz handlu w niedziele, solidarność, prawo pracy, handel, sejm

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele wreszcie uchwalona

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu - pierwsza i ostatnia; w 2019 r. tylko ostatnia, zaś od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu w ten dzień z 7 wyjątkami. Za uchwaleniem...

W pozostałych placówkach przeważająca działalność ma polegać na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi.

Senatorowie poparli również wyłączenie spod zakazu handlu w niedziele sprzedaży ryb zarówno "z burty", jak i z punktów pierwszej sprzedaży. Początkowo komisje proponowały wyłączenie spod zakazu jedynie punktów pierwszej sprzedaży ryb, jednak podczas dyskusji na posiedzeniu komisji senatorowie przyznali, że nie we wszystkich portach znajdują się takie punkty i rybacy prowadzą sprzedaż "z burty".  

Senat zaproponował też wyłączenie spod zakazu tych placówek handlowych, w których przeważa działalność gastronomiczna. Politycy są także zdania, że zakaz handlu nie powinien obowiązywać w jednostkach wojskowych, a nie tak jak uchwalił Sejm w garnizonach. Zdaniem senatorów pojęcie garnizon jest zbyt obszerne, bo może oznaczać też miasta czy miasteczka, dlatego rekomendują zawężenie tego przepisu.

leczenie zwierząt, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Marek Mastalerek, zakaz handlu w niedziele

Kto będzie leczył zwierzęta w niedziele? Rolnicy mogą mieć problem

Marek Mastalerek, dyrektor Biura Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej alarmuje, że przyjęcie obecnej wersji projektu zakazu handlu w niedziele bardzo skomplikuje życie zakładom leczniczym. Weterynarze będą mogli zrobić zwierzęciu zastrzyk, ale nie...

Jedna z poprawek doprecyzowuje ustawę tak, aby spod zakazu nie zostały wyjęte placówki działające na zasadzie franczyzy. Senatorowie rekomendują dodanie zapisu mówiącego o tym, że właściciel będzie mógł otworzyć sklep w niedziele tylko wtedy, gdy sprzedaż będzie prowadził "we własnym imieniu i na własny rachunek".

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele 24 listopada. Zgodnie z jej zapisami od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu