Rzepakowa karuzela. Do sądu trafił akt oskarżenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-01-2023,8:40 Aktualizacja: 10-01-2023,8:02
A A A

Akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom w sprawie uszczuplenia w podatku VAT przez poświadczanie nieprawdy w fakturach VAT oraz posługiwanie się nierzetelnymi dokumentami, a także pranie brudnych pieniędzy - wysłała Prokuratura Okręgowa w Katowicach do Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

Jak podaje w komunikacie Dział Prasowy Prokuratury Krajowej, postępowanie w sprawie zostało wszczęte w oparciu o zawiadomienie złożone przez naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach.

kas, olej rzepakowy, krajowa administracja skarbowa

Kolejna karuzela kręcona na oleju rzepakowym. Straty państwa idą w miliony

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) poinformowała o rozbiciu grupy przestępczej, która zajmowała się oszustwami podatkowymi w ramach pozorowanego handlu olejem rzepakowym. Zatrzymano 6 osób. Prowadzone przez Mazowiecki Urząd...

"W toku śledztwa ustalono, że oskarżeni brali udział w transakcjach karuzelowych, których przedmiotem był przede wszystkim obrót olejem rzepakowym. Transakcje nie miały celu gospodarczego, lecz służyły uzyskaniu nienależnych korzyści podatkowych przez grupę osób tworzących wraz z oskarżonymi ogniwa łańcucha karuzeli podatkowej. Osoby biorące udział w procederze wystawiały faktury VAT niepotwierdzające rzeczywistych transakcji handlowych. Były to tzw. puste faktury. Następnie przedmiotowe faktury włączano do księgowości i rozliczano w urzędzie skarbowym.
Deklarując nieistniejące transakcje, oskarżeni zaniżali podatek VAT, który powinni odprowadzić do urzędu skarbowego. Następnie dokonywano przelewów na rachunkach firm zaangażowanych w przestępczy proceder" - informuje Prokuratura Krajowa.

Łączna wartość podatku narażonego na uszczuplenie w związku z działaniem oskarżonych wyniosła prawie 7 mln zł. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.
 

Poleć
Udostępnij